Baseny, siłownie, kluby fitness, ale także sklepowe przymierzalnie oraz hotelowe łazienki – w tych miejscach powinniśmy szczególnie uważać na swoje stopy. Odpowiednio o nie dbając, możemy uniknąć pojawienia się niechcianych gości, takich jak brodawek – potocznie zwanych kurzajkami – oraz grzybicy stóp i paznokci.

1. Unikaj korzystania z basenu, jeśli masz na stopach ranki

Przyczyną powstania otwartej ranki na stopie może być pęknięty pęcherzyk, naruszony odcisk bądź przerwanie skóry przez wrastający paznokieć. W tych miejscach skóra nie zapewnia organizmowi ochrony przed grzybami i wirusami, co znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy czy brodawek. Nawet najmniejsza ranka może być za to odpowiedzialna, dlatego zanim się zupełnie nie wygoi, lepiej unikać miejskich pływalni.

2. Pamiętaj o klapkach

Klapki to absolutny niezbędnik podczas wizyty na basenie czy też kąpieli pod prysznicem po intensywnym treningu na siłowni. Po powrocie do domu należy je dokładnie umyć i odstawić w suche miejsce do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj o nich także wtedy, gdy nocujesz poza domem, np. w hotelu.

3. Dokładnie umyj i osusz stopy

Niezależnie od miejsca, w którym zażywasz kąpieli, stopy po wyjściu z wody muszą być starannie osuszone ze szczególną uwagą na przestrzenie międzypalcowe. Nigdy nie zakładaj skarpet na wilgotną skórę.

4. Dbaj o swój ręcznik

Ręcznik, na którym siedzisz w saunie lub którego używasz podczas ćwiczeń na siłowni, nie może być tym samym, którym wycierasz się po wzięciu prysznica. Aby uniknąć zarażenia się chorobami skóry czy paznokci, ważne jest także regularne pranie ręczników w wysokich temperaturach. 

5. Wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów

Gdy intensywnie ćwiczysz, poci się całe ciało, także stopy. Wilgotna skóra stwarza grzybom i bakteriom idealne warunki do kolonizacji. Aby ograniczyć potliwość stóp, wybieraj skarpetki z naturalnych, oddychających materiałów, np. bawełny lub bambusa.

6. Zawsze zabieraj ze sobą swoje mydło

Ogólnodostępne dozowniki na basenie czy w klubie fitness są bardzo przydatne, ale niestety stanowią siedlisko grzybów i bakterii. Lepiej więc do torby treningowej włożyć własny żel pod prysznic oraz szampon.

7. Dezynfekuj sprzęt, na którym ćwiczysz

Podczas ćwiczeń – szczególnie cardio na rowerku czy bieżni – zostawiasz na sprzęcie swój pot. Nie narażaj zdrowia innych – dezynfekuj urządzenia za pomocą ręcznika papierowego i specjalnego płynu, które znajdziesz na każdej siłowni. Dbając o dobre praktyki, dajesz przykład innym trenującym.

Jeśli mimo przestrzegania powyższych rad, zauważasz u siebie niepokojące zmiany na stopach lub paznokciach stóp, zgłoś się na konsultację podologiczną. Specjalista  rozwiąże Twój problem znacznie szybciej i bezpieczniej, niż gdybyś miał zwalczać go samodzielnie. Umów się na wizytę: 516-035-040.

 

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online