Czy wiesz, że przeciętnie przez całe swoje życie pokonujemy dystans równy czterokrotności obwodu Ziemi? W największej mierze odpowiedzialne są za to nasze stopy, więc zróbmy wszystko, żeby pomóc im w codziennej ciężkiej pracy. Gdy pojawia się ON – brzydki, bolesny odcisk - nie zwlekaj i odwiedź gabinet podologa.

Czym jest odcisk?

Odcisk to wyraźnie odgraniczony fragment zrogowaciałej skóry, którego rdzeń wnika w głąb naskórka. Najczęściej robi się w miejscach częstego kontaktu skóry z butem, przez co podczas chodzenia odczuwamy ukłucia bólu.  Innym rodzajem zmian skórnych są modzele. Nie są one tak mocno odgraniczone od zdrowej skóry i najczęściej przyjmują żółte zabarwienie. Ból odczuwalny przy naciskaniu na niego możemy postrzegać jako pieczenie.

Dlaczego powstaje?

Odcisk powstaje na skutek trwałego ucisku, co z kolei może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest noszenie nieodpowiedniego obuwia. Aż 9 na 10 kobiet nosi za małe buty! Przy takich statystykach niestety ciężko o zdrowe stopy, szczególnie, że przeciętnie panie pokonują dziennie o 5 kilometrów więcej niż panowie. Wysokie szpilki, zwężone czubki czy zupełnie płaska podeszwa to kolejni sprzymierzeńcy odcisków i modzeli.

Inny czynnik to nieprawidłowa statyka i biomechanika stopy, bądź jej deformacje - zarówno wrodzone, jak i nabyte po urazach. Brzmi skomplikowanie, jednak chodzi tu o wadę budowy stopy oraz jej nieprawidłową codzienną pracę. Płaskostopie, koślawość, supinacja, pronacja… to tylko niektóre patologie powodujące złą technikę chodzenia, przez co skóra na stopach broni się, twardniejąc.

Jak bezpiecznie go usunąć?

Przede wszystkim nigdy sami. Usuwanie ich za pomocą cążków tylko zwiększy problem, szczególnie jeśli przez brak sterylizacji sprzętu wda się infekcja. Niedowiarkom polecamy zapytanie wyszukiwarki obrazów Google o samodzielnie usuwane odciski – uwaga, niektóre zdjęcia tylko dla osób o mocnych nerwach! Niekiedy wydaje nam się, że odcisk możemy usunąć pumeksem lub tarką, jednak zapominamy o tkwiącym głęboko rdzeniu. Równie nieskuteczne są zachwalane w reklamach plastry i maści. Zawarte w nich silne kwasy niszczą zdrową skórę okalającą odcisk, a jego rdzeń zazwyczaj pozostaje nienaruszony.

Usuwanie odcisków i modzeli to zadanie dla podologa. Jest to specjalista, który zajmuje się problemami skórnymi i paznokciowymi w obrębie stóp. Jest w stanie znaleźć przyczynę schorzenia i zastosować odpowiednią terapię – często przy współpracy z dermatologiem,  ortopedą, chirurgiem czy fizjoterapeutą. Wykonywane przez niego zabiegi są bezbolesne, przy użyciu sterylnych narzędzi, między innymi dłuta podologicznego, skalpela oraz frezów.

Jak zapobiegać odciskom?

Podstawa to wygodne buty o odpowiednim kształcie i w dobrym rozmiarze. Jeśli jednak powstaniu zmian skórnych winne były deformacje stóp, potrzebna będzie wizyta u fizjoterapeuty. Na podstawie kompleksowych badań, specjalista stwierdzi, czy terapia będzie obejmować jedynie indywidualnie opracowany zestaw ćwiczeń korygujących, czy też należy wykonać dopasowane do potrzeb klienta wkładki ortopedyczne. Znacznie poprawią one komfort chodzenia, wspomagając i stymulując określone funkcje stóp. Prawidłowo pracującym stopom, chronionym odpowiednim obuwiem, nie zagrażają bolesne odciski. 

Bądź dobry dla swoich stóp – obserwuj je, badaj, a w razie potrzeby lecz. Umów się na konsultację podologiczną i sprawdź, jak możesz zadbać o swoje stopy. Pamiętaj, masz jeszcze wiele kroków do przebycia!

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online