Na początek warto podkreślić, że pedicure kosmetyczny jest zabiegiem pielęgnacyjnym dla zdrowych stóp, natomiast pedicure podologiczny jest zabiegiem leczniczo-pielęgnacyjnym zarówno dla zdrowych, jak i ze zmianami, typu pękające pięty, modzele czy odciski. 

Czym różni się pedicure podologiczny od kosmetycznego?

Pedicure kosmetyczny jest wykonywany w celu oczyszczenia i wypielęgnowania skóry i paznokci stóp. Kosmetyczka z pomocą najczęściej tarki lub frezarki kosmetycznej bardzo powierzchownie usuwa zrogowaciały naskórek z podeszwowej części stóp. Następnie zajmuje się skróceniem i pielęgnacją paznokci oraz maluje je lakierem. Pedicurzystka może proponować różnego rodzaju zabiegi, kremy, masaże relaksacyjne stóp. Warto podkreślić, że pedicure kosmetyczny może być wykonany wyłącznie na zdrowych stopach i trwa zazwyczaj 20-30 minut. 

Jak wygląda wizyta u podologa na pedicurze podologicznym?

Podczas pierwszej wizyty podolog zakłada pacjentowi kartę oraz przeprowadza dokładny wywiad w celu poznania stanu zdrowia klienta. Skrupulatnie zapisane informacje z wywiadu uzupełniane są o dokumentację fotograficzną. Procedura ta jest niezbędna, gdyż pomaga określić przyczynę problemu. Po dokładnym obejrzeniu stóp podolog stawia diagnozę oraz przedstawia program terapii. Jeśli uzna, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem, kieruje klienta do odpowiedniego specjalisty. Podolog współpracuje z lekarzami różnych specjalizacji, np. dermatologiem.

Podczas wykonywania pedicure podologiczanego, podolog usuwa  zrogowaciały naskórek, odciski, modzele, czy nagniotki używając specjalistycznych narzędzi typu skalpel, dłuto lub odpowiednio dobranych frezów, będących uzupełnieniem frezarki podologicznej. Podolog zajmuje się wszelkimi zmianami na stopach, takimi jak odciski, modzele, grzybica, brodawki, łuszczyca, wrastające paznokcie, zrogowaciałe i pękające pięty. Pedicure podologiczny może trwać nawet 1,5 godziny.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Specjalista podolog jest absolwentem uczelni wyższej na kierunku kosmetologii o specjalizacji podologia lub uzyskał dyplom po ukończonych studiach podyplomowe. Pedicurzystka nie ma odpowiednich kwalifikacji i wiedzy z dziedziny podologii. Pedicure kosmetyczny może być wykonywany przez osobę, która odbyła krótki kurs pedicure.

Bez odpowiednich kwalifikacji pedicurzystka nieświadomie może zaszkodzić klientowi, wykonując zabieg na stopach ze zmianami lub narazić siebie i  inne osoby na zarażenie, np. grzybicą. Wynika to z braku wiedzy na temat schorzenia, a także braku sterylnych narzędzi oraz stosowania nieodpowiednich procedur dezynfekcyjnych, które obowiązują w gabinecie podologicznym

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online