Czy warto dbać o stopy zimą?

Z naszymi stopami jest trochę tak jak z kondycją – nie wypracujemy jej w ciągu tygodnia. Dlatego, aby stopy nie „straszyły” w okresie jesienno-zimowym warto poświęcić im chwilę uwagi na co dzień.

Zima zdecydowanie nie sprzyja urodzie naszych stóp.  W tym okresie są one szczególnie narażone na ciągłe działanie niekorzystnych, bardzo zmiennych warunków - zarówno atmosferycznych, jak i tych panujących wewnątrz butów. Wielokrotnie ulegają przemarznięciu i przemoczeniu,  a następnie przegrzaniu, gdy przez cały dzień siedzimy w ocieplanych butach w pracy.  Z jednaj strony rajstopy, czy ciepłe skarpety i ocieplane buty chronią przed zimnem, ale utrudniają dostęp powietrza, a jeśli dodatkowo zawierają domieszkę sztucznych materiałów, wówczas przyczyniają się do wzmożonej potliwości. Wilgotna skóra oznacza zwiększone tarcie, co niekiedy kończy się bąblem, uszkodzeniem naskórka i szpecącymi zmianami na stopach.

 

Czy można temu zaradzić?

Przede wszystkim kupując skarpety zimowe sprawdzajmy i skład. Dobrze sprawdzają się te o jak największej zawartości naturalnych włókien bawełnianych lub bambusowych. Niektóre skarpety zawierają również jony srebra, które zapobiegają namnażaniu się bakterii.

Należy również zadbać o to, by w pracy zmienić obuwie z tych zewnętrznych, ocieplanych na „biurowe”. Tak jak wchodząc do domu z przyjemnością ściągamy buty, tak warto zainwestować w parę butów i przeznaczyć je jako „kapcie do pracy”.

Jeśli jednak podczas zimowego spaceru dojdzie do przemrożenia stóp, wówczas nie wpadajmy w panikę i nie wkładajmy ich do gorącej wody, gdyż może to doprowadzić do popękania drobnych naczyń krwionośnych. Spokojnie przygotujmy ciepłą kąpiel - najlepiej z dodatkiem łagodzącego siemienia lnianego. W trakcie moczenia stóp możemy stopniowo zwiększać jej temperaturę, wykonać masaż i jednocześnie popijać rozgrzewający napar z imbiru, miodu i kurkumy. Po takim zabiegu warto stopy nasmarować odpowiednim kremem np. z dodatkiem rozgrzewającego olejku cynamonowego i założyć suche skarpetki.

Okres zimowy jest to również czas, kiedy ze względu na suche powietrze na skórze może pojawić się więcej zrogowaceń,  modzele, czy drobnych pęknięć w obrębie naskórka pięt. W ich prawidłowym i fizjologicznym usunięciu pomoże odpowiednio wykwalifikowany podolog, który również pomoże dobrać odpowiednie do naszej skory preparaty pielęgnacyjne.

Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o stopy zimą, już dzisiaj umów się na konsultację podoogiczną – tel. 516 035 040.