Codzienne dźwiganie kilkudziesięciu kilogramów nie jest łatwym zadaniem, a co dopiero, gdy tę wagę zwiększymy czterokrotnie. Tak bowiem wzmagasz pracę swoich stóp podczas biegania. Przeczytaj, dlaczego warto zbadać stopy i dowiedz się, jak cieszyć się z pokonywania kolejnych dystansów jak najdłużej.

Najczęstsze błędy biegaczy

Brak rozgrzewki przed bieganiem, źle dobrane obuwie sportowe, nieodpowiedni sposób stawiania kroków oraz pominięcie rozciągania po treningu – to wszystko stanowi źródło potencjalnych kontuzji. Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas biegania, rozwiąż nasz test i sprawdź, czy potrzebujesz indywidualnych wkładek ortopedycznych. 

Kontuzje i inne dolegliwości

Najczęstsze z nich to ból rozcięgna podeszwowego, problemy ze ścięgnem Achillesa czy tzw. ostrogą piętową. Przy dolegliwościach związanych z mięśniami, ścięgnami i stawami, może pomóc fizjoterapeuta. Wiele biegaczy miewa jednak również problem z paznokciami u stóp, takimi jak uszkodzenia i deformacje płytki lub krwiaki podpaznokciowe. Takimi przypadkami zajmuje się specjalista podolog, który również jest do Twojej dyspozycji w naszej klinice.

Jak wygląda badanie stóp?

Po wstępnej rozmowie, specjalista poprosi Cię, abyś stanął na macie tensometrycznej. Jest to podłączone do komputera urządzenie, wskazujące rozkład ciężaru ciała na stopie i badające środek ciężkości w pozycji stojącej. Następnie fizjoterapeuta zbada, w jaki sposób stawiasz kroki podczas marszu. W ten sposób wykryje między innymi, czy przypadkiem nie rotujesz nadmiernie stopy na którąkolwiek krawędź – supinujesz bądź pronujesz. Dodatkowo, za pomocą podoskopu, sprawdzi ustawienie Twoich stóp, kolan, a także napięcie łydek, gdy przyjmujesz różne pozycje, np. stoisz tylko na jednej nodze. Kolejnym etapem jest odbicie stóp na papierze za pomocą plantografu. To proste badanie świetnie pokazuje różnice pomiędzy lewą a prawą stopą, które bardzo często pracują w zupełnie odmienny sposób. Przed zawodami biegowymi lepiej poznaj swoje ciało od podstaw – od stóp. Sprawdź, co doradzi Ci nasz specjalista.

             

Co może zalecić fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta, widząc, że pacjent nieprawidłowo obciąża stopę, może zalecić ćwiczenia mające przywrócić równowagę napięć mięśniowych. Rozwiązaniem może być też noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych i/lub kinesiotaping. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś udać się do specjalisty, rozwiąż specjalny test.

Wkładki biegowe mają za zadanie odciążyć zbyt mocno pracujące partie stopy i dociążyć części działające zbyt słabo. Nigdy nie kupujmy gotowych produktów dostępnych w sklepach obuwniczych - wkładki może dobrać jedynie specjalista, w dodatku dopiero po przeprowadzeniu wywiadu i kompleksowych badań.

                    

Wystrzegaj się też butów specjalnie dedykowanych pronatorom lub supinatorom, ponieważ jak już wyżej pisaliśmy, obie stopy nie zawsze pracują tak samo. Podczas, gdy jedna z nich nadmiernie rotuje na zewnątrz, druga może pozostać neutralna. Wkładki biegowe korygują indywidualnie wady lewej i prawej stopy. Ponadto, pomogą im w amortyzacji wstrząsów.

W jaki sposób stabilizacja całego ciała pomaga stopom?

Jeśli już od dłuższego czasu interesujesz się bieganiem, to na pewno wiesz, że biegacz musi ćwiczyć partie mięśniowe całego ciała – nie tylko nóg. Znacznie wzmacniasz wówczas wydolność Twojego organizmu, ale nie tylko. Jest to także zbawienne dla stóp, ponieważ w ten sposób poprawiasz ich stabilizację. Przede wszystkim zadbaj o prawidłowy rozwój mięśni głębokich przykręgosłupowych i mięśni głębokich brzucha. Stabilizując tułów, działasz także na biodra, kolana, a finalnie stopy.

Organizm ludzki działa na zasadzie sieci wzajemnych połączeń i ciężko mu poprawnie funkcjonować, jeśli jedna część niedomaga. Zadbaj zatem o stopy, dzięki czemu uchronisz także pozostałe stawy, a bieganie będzie jeszcze przyjemniejsze niż dotychczas.

Zadzwoń do FootMedica i umów się na badanie stóp: +48 516 035 040.
 

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online