Rolowanie to dość popularny ostatnio temat, więc chcielibyśmy wam trochę wiecej powiedzieć na czym to polega oraz jak prawidłowo wykonywać rolowanie kończyny dolnej.

Na czym polega rolowanie i co nam daje?

Rolowanie to nic innego jak masaż, który jesteśmy w stanie wykonać samemu w domu lub nawet w pracy. Pozwala on rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, mobilizuje powięź tak aby prawidłowo pracowała, zwiększamy ukrwienie danej część ciała poddanej rolowaniu przez co przyśpieszamy regenerację po np. ciężkim treningu.

Przykładowy schemat rolowania kończyny dolnej.

Rolowanie np. kończyny dolnej zaczynamy od stopy/łydki i powoli przechodzimy do wyższych partii. Okolicę ścięgna achillesa rozluźniamy piłeczką np. kauczukową, dopiero później mięsień trójgłowy łydki, grupę przednią, tylną, boczną i przyśrodkową uda, okolice obręczy miednicznej. W okolicy mięśnia gruszkowatego ponownie możemy wykorzystać piłeczkę kauczukową, tenisową lub inną podobnej wielkości po wcześniejszym rozluźnieniu mięśni pośladkowych wałkiem.Masaż pojedynczej grupy mięśniowej nie powinien przekraczać 3 minut. Jeżeli podczas rolowania wyczujemy bolesne punkty niestety musimy poświęcić im więcej czasu podczas automasażu.


Kiedy i jak się rolujemy?

Rolujemy się np. w pracy (tutaj możemy masować stopy piłeczką kauczukową, mięsień gruszkowaty większymi piłkami),  przed jak i po treningu. Podczas tej części treningu powinniśmy unikać bólu. Raczej samo rolowanie powinno być utrzymane w odczuciu dyskomfortu, z pewnością nie ciągłego bólu. Jeżeli np. na naszych kończynach występują żylaki powinniśmy unikać rolowania tych miejsc i zgłosić się na konsultację do fizjoterapeuty, który dobierze inne odpowiednie ćwiczenia pozwalające na rozluźnienie danej okolicy.

Jak dobrać wałek?

Wałek dla początkującego może być nieco bardziej miękki niż dla osoby, która już roluje się od dłuższego czasu.
Rolki dobieramy także do miejsca jakie chcemy rozluźnić. Możemy podzielić je na trzy grupy:
 

- do kręgosłupa

 

- do kończyn, które również mogą być wykorzystywane do masażu „pleców”


 

- do miejsc typu przedramię, stopa, okolice ścięgna achillesa, bardziej bolesnych punktów na ciele, które wymagają intensywniejszego rolowania

Terapię powięzi stosujemy, jako jedna z metod terapuetycznych w pracy z naszymi pacjentami. Rolowanie zalecamy jako kontynuacje terapii w domu, uczymy jak rolowanie powinno być prawidłowo wykonywane.

 

Jak wykonac rolowanie stopy , zobaczysz tutaj:

 

Jak prawidłowo wykonać rolowanie nogi, zobaczysz tutaj:


 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online