Odpowiednio dobrane wkładki do butów mogą niwelować bóle stóp, kolan, bioder, a na nawet samego kręgosłupa, mogą zapobiegać powstawaniu odcisków, modzeli czy nagniotków, a także zwiększyć komfort chodzenia osób borykających się z haluksami. Jak je wybrać?

 

Najpierw zbadaj stopy

Wkładki ortopedyczne powinny być wykonane po szczegółowym badaniu stóp. Nie wolno kupować gotowych wkładek w aptece lub w sklepie medycznym. Tak jak dobór okularów poprzedza badanie u okulisty, tak i w przypadku wkładek: najpierw udajemy się do ortopedy lub gabinetu podologii ortopedycznej, w którym wykonywane jest badanie stóp oraz wkładki ortopedyczne.

Badanie stóp poprzedza szczegółowy wywiad. Specjalista pyta o dolegliwości, urazy, noszone obuwie, u dzieci brany jest pod uwagę rozwój w okresie niemowlęcym. Bez względu na wiek czy zgłaszany problem pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografie.

Badanie na podoskopie umożliwia oglądanie stóp „od strony podeszwy” w pozycji stojącej i wykonanie testów dynamicznych. Wykonanie plantografu, odbitki stóp na papierze, pozwala ocenić strefy największego nacisku. Następnie badana jest ruchomość jej poszczególnych stawów stóp i całych kończyn dolnych, a także wydolność i przykurcze mięśniowe. Następnie w badaniu manualnym oceniana jest ruchomość poszczególnych stawów stóp.

Na tej podstawie można zadecydować, czy pacjent potrzebuje wkładek ortopedycznych. Jeśli tak, dobierany jest rodzaj wkładki i wymaganej korekty. Czasami część stopy należy odpowiednio odciążyć, a czasem przekierować tor przetaczania. W zależności od schorzenia oprócz wkładek zalecane są terapie, ćwiczenia, kinesiotaping czy zabiegi z zakresu fizykoterapii.

Wkładka do butów w zależności od potrzeby

wkładki do butów

Zapomnij o odciskach, modzelach czy nagniotkach

Wszelkie zmiany na skórze stóp (czy to odcisk, modzel czy nagniotek) są spowodowane zmianami w strukturze kostno-stawowej. W miejscu nadmiernego nacisku skóra nadbudowuje kolejne warstwy rogowe, aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem. Dopóki nie zostanie usunięta przyczyna powstawania zmian skórnych, leczenie miejscowe to niekończąca się historia.

podgrzewanie wkładek

Skoryguj wadę stóp

Wkładki są tym dla stopy, czym okulary dla oka – wspomagają i korygują. W zależności od wady stóp i dolegliwości pacjenta mają różną funkcję.

Mogą przekierowywać – korygować tor przetaczania, powodować centrowanie (prawidłowe osiowanie) stawów stopy, stymulować prawidłową pracę mięśni, zwiększać amortyzację, odciążać miejsca bolesne.

Szczególnie jest to istotne dla biegaczy, których stopy są narażone na poważne obciążenia. Niezdiagnozowane ukryte wrodzone wady stóp zdecydowanie szybciej prowadzą do kontuzji.

Zwiększ komfort chodzenia

W przypadku osób starszych oraz osób wykonujących pracę w pozycji stojącej czy osób ze znaczną, utrwaloną deformacją stóp (np. w RZS) wkładka ma za zadanie zwiększyć komfort poruszania się, tak, by ból nie ograniczał aktywności fizycznej.

MA113 dessous

Jeśli musisz chodzić na obcasach…

Ultracienka wkładka do obcasów, dopasowanych butów eleganckich i balerin to kompromis pomiędzy tym, w jakich butach pacjent musi chodzić, a tym, co terapeuta może osiągnąć poprzez korektę. Taka wkładka nie stanowi pełnej 100% korekty, ale czasami, ze względu na dolegliwości bólowe pacjentów powodowane noszeniem butów zgodnie z obowiązującym w pracy dress-codem, można zastosować takie rozwiązanie.

Pamiętaj, lepsza jest 50-70% korekta stosowana każdego dnia niż 100% tylko w weekendy!

Ultracienka wkładka ma odmienną konstrukcję. Jej zadaniem jest przede wszystkim odciążenie i zwiększenie amortyzacji, wyrównanie rozkładu nacisku na całej stopie. O jej działaniu decydują właściwości wysokospecjalistycznych materiałów. Tak naprawdę powinna być dodatkową wkładką na wyjątkowe okoliczności.

MA113 dessous

Jakie powinny być idealne wkładki do butów?

  1. Przede wszystkim muszą być dopasowane wyłącznie do twoich stóp, formowane bezpośrednio na twojej stopie, dopasowane do twoich potrzeb, rodzaju wad lub problemu. Wkładki do butów są indywidualne.

  2. Ważne, aby wkładki było termoformowalne. To oznacza, że po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury specjalista może je dowolnie kształtować. Jeśli na wizycie kontrolnej ortopeda lub fizjoterapeuta zauważa zmianę czy poprawę, może zmodyfikować kształt wkładki bez wykonywania jej na nowo.

  3. Korygujące. Zadaniem wkładek jest wspomaganie i stymulacja określonych funkcji stóp.

  4. Wkładki powinny być higieniczne. Najlepiej jeśli ich powłoka jest pokryta nanocząsteczkami srebra. Dzięki temu chronią przed rozwojem grzybów i bakterii chorobotwórczych.

  5. Powinny być wykonane z wytrzymałego i oddychającego materiału. Jeden komplet wkładek można nosić przez ok. 2 lata.

Autor: dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta, kosmetolog, dyrektor merytoryczna Kliniki Zdrowej Stopy FootMedica.


 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online