Piękne i zadbane stopy latem to podstawa. Klapki i sandałki ujawniają wszystkie zaniedbania w pielęgnacji. Zanim jednak sięgniesz po preparaty do domowego SPA dla stóp, sprawdź jakich błędów nie popełniać.

  

1. Samodzielne usuwanie odcisków za pomocą plastrów i maści

Najczęściej polecanym środkiem na odciski są plastry. Pacjenci chętnie po nie sięgają z nadzieją, że szybko pozbędą się problemu. Niestety silne kwasy zawarte w plastrach sprawiają, skóra zaczyna się macerować, niszcząc także zdrową tkankę otaczającą odciski. Rdzeń, znajdujący się w centrum zrogowacenia, zazwyczaj pozostaje na miejscu. Usuwanie odcisków powinno odbywać się w gabinecie podologicznym. Podolog za pomocą odpowiednich narzędzi usuwa odcisk, nie uszkadzając zdrowej skóry otaczającej odcisk.

 

2. Stosowanie skarpetek złuszczających

W ostatnim czasie skarpetki złuszczające stały się hitem w domowej pielęgnacji stóp. W zależności od rodzaju i stężenia kwasów po kilku, kilkunastu dniach od zastosowania skóra zaczyna się złuszczać. Niestety również w miejscu zdrowej skóry. Skarpetki działają na całej partii skóry stopy, złuszczając nawet jej część grzbietową, powodując podrażnienia. Najbezpieczniejszą formą pozbycia się gromadzącej się rogowej warstwy naskórka jest systematyczne wykonywanie peelingu, najlepiej raz w tygodniu.

 

3. Ścieranie zrogowaciałego naskórka pumeksem

Samodzielne mechaniczne złuszczanie stóp powinno być delikatne. Pumeks nie jest najlepszym do tego narzędziem. W jego strukturze (w głębokich porach) rozwijają się drobnoustroje. Poza tym zbyt intensywnie szarpie naskórek. Przez nadmierne ścieranie naskórek jest stymulowany do większego narastanie, przez co problem może się pogłębić. W celu usuwania martwego naskórka lepiej używać tarki drobnoziarnistej papierowej lub szklanej i stosować co 3-4 tygodnie. Pozbycie się głębokich odcisków i obszernych modzeli jest możliwe tylko w gabinecie podologicznym.

 

4. Aplikowanie kremów nie przeznaczonych do stóp

Bardzo ważnym produktem, który powinnyśmy posiadać i używać systematycznie w domu jest krem. Musi być on przeznaczony wyłącznie do skóry stóp. Budowa i fizjologia skóry stóp różni się znacznie od tej na pozostałych partiach ciała, dlatego też skład preparatu kosmetycznego przeznaczonego w te okolice musi spełniać określone funkcje. Przy zakupie kosmetyków do stóp pamiętaj, żeby były to produkty z wysoką zawartością nawilżających i natłuszczających składników aktywnych takich jak: mocznik, alantoina, aloes, masło Shea, Dpanthenol, lanolina. Składniki powinny również mieć właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Są to najczęściej składniki naturalne i wyciągi roślinne: propolis, olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn, lawenda. Kremu do stóp należy używać codziennie, mocno wmasowując w skórę, tak aby poprawić krążenie, a tym samym wchłanianie substancji aktywnych. Zawsze polecamy konsultację z podologiem. Specjalista oceni stan Waszych stóp i dobierze odpowiednie do ich kondycji preparaty.

 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online