Pewnie każdemu z nas, przynajmniej raz w życiu, przydarzyła się taka sytuacja. Kiedy to przez własną nieuwagę, czy też nieuwagę innych osób, poprzez przytrzaśnięcie, uderzenie, długotrwały ucisk, na paznokciu u ręki lub nogi pojawił się krwiak podpaznokciowy. 

Krwiak podpaznokciowy jest to wylew krwi pod paznokciem. Powstaje najczęściej w wyniku urazu, uderzenia bądź ucisku. Zjawisku temu towarzyszy bardzo często zmiana zabarwienia płytki paznokciowej, a także zmiana jej kształtu. Bardzo często dochodzi również do onycholizy, czyli odklejenia się płytki paznokciowej od łożyska.

Co robić?

Duże krwiaki mogą prowadzić do zejścia płytki paznokciowej, bądź konieczności chirurgicznego usunięcia paznokcia, dlatego też zaleca się, aby w takiej sytuacji pacjent jak najszybciej pojawił się w gabinecie podologicznym. Tylko wtedy istnieje duża szansa na bezbolesne usunięcie takiego paznokcia.

Zdarza się jednak, że pacjenci ignorują zmianę zabarwienia płytki paznokciowej. To niedobrze, ponieważ właśnie podolog jest w stanie odróżnić krwiak od np. czerniaka złośliwego! 
Dlatego niezmiernie istotne jest pojawienie się na konsultacji podologicznej.   

Krwiak podpaznokciowy – opis przypadku pacjenta: mężczyzna, lat 42.

Pacjent zgłosił sie do kliniki 06.11.2017. Podczas wywiadu udało ustalić się, że doszło do urazu mechanicznego, w wyniku którego powstał krwiak podpaznokciowy.

W tym dniu płytka paznokciowa została dokładnie oczyszczona.

Paznokieć na początku zabiegu i po jego zakończeniu (06.11.2017)

Do pielęgnacji domowej zalecone zostało serum kolagenowe na bazie naturalnego kolagenu oraz olejku z drzewa herbacianego.

Podczas wizyty kontrolnej, zaledwie po miesiącu, paznokieć pacjenta wyglądał już całkiem nieźle!

Paznokieć po miesięcznym odroście (11.12.2017)

Jak wynika z opisanego przypadku, leczenie przebiegło błyskawicznie, a pacjent od razu po pierwszym zabiegu mógł normalnie chodzić i funkcjonować.

Jeśli już taka sytuacja nam się przydarzy, to jak widać nie warto czekać i jeszcze bardziej  narażać swój uszkodzony już paznokieć na dalsze urazy i powikłania.

Najlepiej - i najbezpieczniej! – udać się do gabinetu podologicznego, by takim paznokciem zajął się specjalista.

Jeżeli masz jakieś pytania w tej kwestii – nie czekaj tylko dzwoń do nas 516-035-040!

 

 Możesz też umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online