Cukrzyca jest chorobą coraz częściej występującą w naszym społeczeństwie. Wyróżniamy cztery typy cukrzycy i każdy z nich może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Prawidłowa profilaktyka w postaci regularnie wykonywanych zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych stóp oraz pielęgnacji domowej jest w stanie na długo odsunąć powikłanie jakim jest zespół stopy cukrzycowej, dlatego osoby chore na cukrzycę stanowią wyjątkową grupę pacjentów odwiedzających gabinety podologiczne.

Wybór odpowiedniego gabinetu

Wybierając gabinet podologiczny należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

 • prawidłową sterylizację narzędzi (narzędzia powinny być przechowywane w zamkniętych, sterylnych pakietach, które są otwierane w obecności pacjenta)
 • sterylność gabinetu
 • wygląd personelu (podolog powinien pracować w odzieży roboczej, mieć spięte, bądź zabezpieczone czepkiem włosy, a także bezpośrednio przed założeniem rękawiczek umyć dłonie).

Jak powinien przebiegać zabieg podologiczny u osoby z cukrzycą

Po pierwsze, zabieg musi być poprzedzony dokładnym wywiadem z pacjentem.

W gabinetach podologicznych unikamy moczenia stóp, ponieważ sprzyja to maceracji naskórka, co powoduje, że warstwa rogowa jest mało wyraźnie zarysowana. Może to prowadzić do powstania mikrourazów oraz skaleczeń. Do zmiękczania zrogowaciałego naskórka używa się specjalistycznych płynów na bazie mocznika.

Zabieg podologiczny rozpoczynamy od skrócenia płytki paznokciowej, a następnie opiłowujemy ją zgodnie z linią łożyska odpowiednim frezem. Nie należy wycinać zbyt mocno brzegów, ponieważ sprzyja to wrastaniu paznokci. Bardzo delikatnie oczyszczamy wały paznokciowe, następnie przechodzimy do strony podeszwowej stopy. Wszelkie zrogowacenia należy usuwać jednorazowym skalpelem bądź  frezem drobnoziarnistym. Kolejnym krokiem jest wykonanie delikatnego peelingu oraz wmasowanie odpowiedniego preparatu.

Bardzo ważne jest ostrożne manipulowanie narzędziami tak, aby nie doprowadzić do skaleczenia, ponieważ rany u pacjentów chorych na cukrzycę goją się znacznie dłużej i trudniej niż u osoby zdrowej.
Ważne jest również używanie preparatów o działaniu antyseptycznym oraz nawilżającym, zawierających w swoim składzie substancje takie jak np. srebro czy propolis.

Pielęgnacja domowa

Zabieg podologiczny w gabinecie zaleca się wykonywać regularnie co 4 tygodnie.
Równie ważna jest jednak pielęgnacja domowa, do której zaliczamy:

 • codzienne mycie stóp w wodzie z dodatkiem żelu lub mydła o temperaturze nie przekraczającej 37 stopni
 • dokładne wycieranie przestrzeni międzypalcowych
 • stosowanie odpowiednich preparatów natłuszczających (dobranych przez podologa)
 • codzienne obserwowanie stóp oraz przestrzeni międzypalcowych
 • noszenie wygodnego obuwia o właściwym rozmiarze.


   

  Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

  ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

  ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online