4 najczęstsze dolegliwości stóp seniorów i sposoby radzenia sobie
z nimi

To naturalne, że stopy zmieniają się wraz z upływem lat. Zmienia się kształt
i barwa paznokci, coraz częściej dochodzi do urazów i deformacji stóp. Pojawiają się obrzęki i zgrubienia. Jednak są sposoby, aby skutecznie temu zaradzić. Podpowiadają nasi podolodzy.

 1. Problemy z paznokciami

Seniorzy niejednokrotnie zmagają się z problemami z krążeniem. Słabe ukrwienie powoduje, że paznokcie rosną wolniej, zmieniają zabarwienie na żółto-brązowe, łatwo się łamią. Niejednokrotnie dochodzi do zmiany kierunku wzrostu płytki, a to prowadzi do powstawania wrastających paznokci, które uniemożliwiają komfortowe poruszanie się. Wiele starszych osób boryka się ze zmianą kształtu paznokcia – staja się szponowate lub w kształcie cęg.

Jak temu zaradzić?

 • Warto regularnie kontrolować stan paznokci i stóp.
 • Jeśli skracamy paznokcie samodzielnie, upewnijmy się, że są one lekko zaokrąglone. Obcinajmy je za pomocą specjalnego obcinacza, a na koniec wypolerujmy krawędzie szklanym pilnikiem.
 • Problemy ruchowe i ze wzrokiem mogą ograniczać prawidłowe i skuteczne wykonanie zabiegu. Wtedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – podologa.
 1. Grzybica paznokci

Grzybica często dotyka osoby po 60 roku życia. Przyczyną jest słabsze ukrwienie. Z grzybicą stóp i paznokci nie ma żartów i nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa. Domowe sposoby na pewno się nie sprawdzą.

Jak temu zaradzić?

 • Warto zwrócić się do dermatologa lub podologa, który zleci wykonanie badania mykologicznego. Takie badanie jednoznacznie wskaże chorobę.
 • Podolog zdezynfekuje obuwie oraz skarpety oraz czyści paznokieć za pomocą specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu terapia będzie skuteczniejsza.
 • Może również zaproponować zabiegi laserowe (laser LUNULA), który bezboleśnie i nieinwazyjnie wyleczy paznokcie. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, którzy przyjmując inne leki. Terapie antygrzybicze bardzo obciążają wątrobę.
 1. Suchość skóry

Zmiany w krążeniu powodują także przesuszenie stóp, a to skutkuje nadmiernym zrogowaceniem skóry i częstymi pęknięciami pięt. Skóra staje się twarda i łatwo pęka. Pęknięcia pięt są niebezpieczne, ponieważ mogą sięgać głęboko w skórę i zmieniać się w rany. To ułatwia wniknięciu zarazków chorobotwórczych i bakterii grzybiczych.

Jak temu zaradzić?

 • Podolog zredukuje zrogowacenia przy użyciu specjalistycznych preparatów zmiękczająco-złuszczających.
 • Specjalista wykona także zabieg za pomocą odpowiednich frezów. Seniorzy powinni regularnie odwiedzać gabinet podologa - najlepiej co kilka tygodni.
 1. Odciski i modzele

Odciski lub modzele powstają na skutek dużego ucisku w jednym miejscu stopy. Skóra zaczyna się bronić i wytwarza dodatkowe warstwy naskórka. Ostatecznie powstaje rdzeń, który sięga głęboko i powoduje ból. Przyczyną są najczęściej niewygodne buty, ale także różne deformacje, np. paluch koślawy (halluks).

Jak temu zaradzić?

 • Nie usuwamy odcisków i modzeli samodzielnie za pomocą plastrów. Często podkreślamy, że najbezpieczniej usunąć zmiany u podologa. Silne kwasy zawarte w plastrach sprawiają, że skóra zaczyna się macerować, niszcząc także zdrową tkankę otaczającą odciski.