Dobrze dobrane buty dla dziecka to podstawa jego zdrowych stóp. Przeczytaj, kiedy kupić pierwsze dziecięce buciki i jak wybrać te odpowiednie.

1. Buciki kup dopiero przy pierwszych krokach

Dopóki Twój maluch nie zacznie chodzić, nie więź jego małych stópek w butach czy skarpetach ze sztywną podeszwą. Możesz w ten sposób zaburzyć jego prawidłowy rozwój – dziecko nie będzie mogło stopami poznawać otoczenia i podłoża. Jednak kiedy zacznie już stawiać swoje pierwsze kroki, dopilnuj, aby po twardej nawierzchni zawsze poruszało się w wygodnych butach z odpowiednią amortyzacją. Chodzenie na bosaka jest dla niego świetne, ale tylko po piasku czy trawie – wówczas stopa pracuje w trzech wymiarach, a kolana i stawy nie są narażone na wstrząsy.

2. Zainwestuj w zupełnie nowe buty

Wiemy, że dziedziczenie obuwia po starszym rodzeństwie pozwala zaoszczędzić rodzicom trochę pieniędzy, jednak niestety może się to źle odbić na stopach młodszej pociechy. Każde dziecko chodzi inaczej, przez co jego buciki formują się w określony sposób. Donaszanie obuwia po dziecku, które miało wadę stóp, może spowodować pojawienie się tej samej wady u drugiego malucha.

3. Przed wyjściem do sklepu, zmierz dziecku stopy

Nie kupuj butów dziecięcych „na oko”. W domu zmierz długość i szerokość stóp swojej pociechy, a następnie dolicz 5-10 milimetrów. Taki zapas pozwoli stopie na naturalne przesuwanie się podczas chodzenia. Na zakupy zawsze chodźcie we dwójkę – dziecko powinno założyć buty oraz przejść w nich parę kroków po sklepie, aby upewnić się czy na pewno są dla niego dobre. Nie zapomnij dowiedzieć się, czy Twoje dziecko potrzebuje indywidualnych wkładek ortopedycznych. Możesz to sprawdzić, odpowiadając na pytania naszego testu.

4. Zwróć uwagę  na najważniejsze elementy buta

Buty dziecięce powinny mieć sztywny zapiętek, sięgający nieco ponad kostkę. Zapewni to dobrą stabilizację pięcie i wspomoże jej prawidłowe ustawienie. Dodatkowo zwróć dużą uwagę na podeszwę. Musi być miękka do tego stopnia, aby dało się ją swobodnie zgiąć trzema palcami. Pamiętaj także o odpowiednio szerokich noskach – inaczej buty będą uciskać palce Twojej pociechy. Co więcej, przyjrzyj się zapięciom. Rzepy czy też sznurówki powinny dobrze ściągać materiał na śródstopiu i otwierać się daleko w kierunku palców. Jeśli będą zbyt sztywne, uniemożliwią zgięcie stopy do góry. Ostatnia kwestia to materiał: musi być oddychający, ze względu na tendencję dziecięcych stópek do pocenia się.

5. Regularnie sprawdzaj rozmiar stóp swojego dziecka

Maluszkom najlepiej mierzyć stopy co kilka tygodni, zaś dzieciom w wieku od 3 do 6 lat - raz na 3 miesiące. Kontrolowanie rozmiaru jest niezwykle ważne, ponieważ noszenia za małych butów może przyczyniać się do wad postawy i przeciążeń stawów.

Małe stópki warto też przebadać raz na jakiś czas u specjalisty – podologa ortopedycznego. Kompleksowe badanie pozwoli wykryć wszelkie odchylenia od normy w rozwoju Twojego dziecka.

Skorzystaj ze specjalnej ceny na badanie z okazji rozpoczęcia szkoły. Wejdź na stronę i pobierz kupon rabatowy na badanie stóp dziecka!

Następnie zadzwoń, znajdziemy dogodny dla Was termin: 516 035 040.

Możesz też umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online