Wszelkie zaburzenia stóp Twojej pociechy mogą odbić się na zdrowiu jego stawów oraz kręgosłupa. Nie pozwól na to i dowiedz się, jak prawidłowo je pielęgnować.

Nie krępuj niemowlęcych stópek

Stopy Twojego kilkumiesięcznego maleństwa nie lubią być niczym ograniczane, zatem nie krępuj ich zbyt ciasnymi śpioszkami czy skarpetami. Absolutnie nie zakładaj mu bucików, dopóki nie zacznie chodzić. Nie powstrzymuj go także przed kopaniem i uderzaniem stópkami o podłogę, krzesło czy łóżeczko – w ten sposób poznaje otoczenie i podłoże, ponieważ właśnie tam znajduje się ogromna liczba receptorów czucia. To bardzo ważne, aby niemowlęce stópki doświadczały różnorodnych bodźców, więc możesz je także masować, a nawet lekko podgryzać.

Boso biegamy tylko po naturalnym podłożu

Pierwszy rok życia dziecka jest okresem kluczowym dla jego sprawności psychoruchowej, w tym stóp. Wszystkie nieprawidłowości i zaniedbania ostatecznie mogą przyczynić się do powstawania zespołów przeciążeniowych stawów kolanowego, biodrowego oraz kręgosłupa. Jeśli Twoje dziecko przymierza się już do chodzenia, pora na zakup pierwszych bucików. Zapoznaj się z naszymi poradami, jak wybrać najlepsze. Kiedy wypoczywacie na plaży lub chodzicie po łące, dziecko może poruszać się na bosaka. Naturalne podłoże to dla stopy okazja, aby mogła pracować w trzech wymiarach. Nie warto jej wówczas ograniczać żadnym obuwiem.

Dbaj także o dziecięce paznokcie

Obcinając dziecku paznokcie nie należy zaokrąglać brzegów i nie wycinać ich zbyt głęboko. Przycinamy je na prosto, czyli zgodnie z ich anatomicznym kształtem, co zapobiega pojawianiu się bolesnego zapalenia wałów paznokciowych. Paznokcie mogą zacząć wrastać także przez noszenie zbyt uciskających skarpetek, rajstopek czy śpioszków.

Na co dzień warto po kąpieli natłuszczać stópki i paznokcie swoich pociech oliwką, olejem kokosowym lub emolientami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry dziecka.

Regularnie badaj stopy Twojego dziecka

Stopy niemowląt nie mają ukształtowanych sklepień, a duży palec charakterystycznie odstaje. Wnętrze stopy wypełnione jest tkanką tłuszczową, która zaczyna zanikać, gdy dziecko stawia pierwsze kroki, czyli około pierwszego roku życia. Stopy maluszka mają płaskostopie, ale na tym etapie rozwoju jest to płaskostopie fizjologiczne, prawidłowe dla danego momentu rozwoju. Jeśli jednak zauważysz, że w późniejszych etapach rozwoju płaskostopie cały czas nie zanika, udaj się z dzieckiem na badanie stóp do podologa ortopedycznego. Być może będzie trzeba opracować indywidualny zestaw ćwiczeń korygujących oraz ewentualnie dobrać wkładki ortopedyczne.

Do 30 czerwca kompleksowe badanie stóp w FootMedica wykonasz już za 120 złotych. Umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer: 516 035 040.

Możesz też umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online