Niestety zmiany chorobowe płytki paznokciowej to nieprzyjemny problem. Mogą one wynikać z choroby grzybiczej – o którą wcale nie tak trudno przy korzystaniu np. z miejsc publicznych tj. baseny, sauny, etc. Przyczyną brzydkiej, kolorystycznie zmienionej płytki paznokciowej mogą też być urazy mechaniczne, wynikające nawet z noszenia przez dłuższy czas uciskających paznokcie butów. Zarówno pierwszy jak i drugi przypadek jest możliwy do wyleczenia – o czym świadczą poniższe historie dwóch pacjentek FootMedica.

Kobieta, lat 40:

Pacjentka pojawiła się w klinice 20 stycznia, z wyraźnymi i niepokojącymi zmianami na płytce paznokciowej prawego palucha. Zmiany miały kolor szaro-żółty, widoczne było również oddzielenie się płytki od łożyska paznokcia. Podolog podejrzewał grzybicę płytki paznokciowej, w związku z czym pobrał materiał do badania mykologicznego (służącego wykrywaniu i identyfikacji grzybów chorobotwórczych), które potwierdziło tę diagnozę. Była to grzybica płytki paznokciowej.

Podczas kolejnej wizyty, Pacjentce zaproponowano leczenie metodą laseroterapii - 4 zabiegi laserowe w odstępach tygodniowych, a także zalecono dezynfekcję obuwia (na miejscu w klinice). Otrzymała również tzw. zalecenia domowe: aplikację preparatu lipidowego na płytki paznokciowe dwa razy dziennie rano i wieczorem przez cały okres leczenia oraz dezynfekcję pomieszczeń domowych, skarpet, rajstop, obuwia preparatem, który zabija prątki, wirusy, bakterie i grzyby.

W ciągu 4 tygodni Pacjentka odbyła cztery 12-minutowe sesje laseroterapii. Podczas każdej z nich usuwane były ogniska grzybicze z płytki paznokciowej, a także dezynfekowane było obuwie, w którym chodziła w trakcie leczenia. 

10 marca, po 4-tym zabiegu laserowym wykonane zostało zdjęcie, na którym wyraźnie widać brak zmian grzybiczych.

Zgodnie z zaleceniami podologa FootMedica Pacjentka miała kontynuować stosowanie w domu preparatu lipidowego na płytki paznokciowe, dwa razy dziennie rano i wieczorem. Wizytę kontrolną wyznaczono po upływie kolejnych 4 tygodni.

Stan płytki paznokciowej z 20 stycznia vs. stan po laseroterapii z 10 marca

Kobieta, lat 41:

Pacjentka zgłosiła się do naszej kliniki ze zmienionym kolorystycznie paznokciem prawego palucha. Widoczna była też onycholiza, czyli stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza.
Przeprowadzono badanie mykologiczne, które jednak wykazało wynik ujemy. Przyczyną takiego stanu paznokcia był prawdopodobnie uraz mechaniczny.

Podczas 1-szej wizyty oczyszczono paznokieć oraz zastosowano laser Lunula. Pacjentka otrzymała także zalecenia do pielęgnacji domowej: serum Arkady, Peclavus tynktura, spray do dezynfekcji skóry i paznokci. Zalecono również dezynfekcję obuwia w klinice.

Przez kolejny miesiąc pacjentka 3-krotnie była w klinice i korzystała z lasera Lunula. Regularnie też dezynfekowała również obuwie, w którym chodziła podczas leczenia.

Po miesiącu, zmiany na paznokciu wyraźnie się zmniejszyły, a paznokieć zaczął odrastać prawidłowo. Pacjentka w dalszym ciągu miała stosować wszystkie preparaty zalecone do kuracji w domu.

Po 2 miesiącach, podczas wizyty kontrolnej, ponownie zastosowano laser Lunula, ponieważ Pacjentka zaniepokojona była delikatnie rozwarstwiającą się płytką paznokcia.

Zdjęcie wykonane po kolejnej wizycie kontrolnej pokazało paznokieć odrośnięty i zdrowy prawie w 100%.

Stan płytki paznokciowej z 25 kwietnia vs. stan po leczeniu z 18 listopada

Jeżeli zauważysz zmiany na swoich paznokciach, NIE CZEKAJ tylko zadzwoń, umów się na wizytę do podologa.
Im mniej zaawansowana zmiana, tym szybciej można ją wyleczyć.

 

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online