Ortopeda po urazie kolana czy też zwichnięciu stawu skokowego może wypisać nam skierowanie na rehabilitację. Terapia manualna i fizykoterapia – czytamy na zapisanej przez niego kartce. O ile pierwsze określenie jest dla nas zrozumiałe, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod tym drugim. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Zacznijmy od sprostowania często słyszanego przez nas błędnego przeświadczenia: fizykoterapia NIE jest inną nazwą dla fizjoterapii, lecz jej częścią. Polega na oddziaływaniu na organizm różnymi bodźcami fizycznymi, najczęściej wytwarzanymi przez specjalistyczne urządzenia.

W zależności od rodzaju wykorzystywanych bodźców, możemy wyróżnić między innymi takie dziedziny fizykoterapii, jak:

  • laseroterapia- lasery medyczne
  • fototerapia - leczenie światłem
  • ultrasonoterapia - ultradźwięki
  • magnetoterapia - pole magnetyczne
  • elektroterapia - prądy lecznicze
  • termoterapia - ciepłolecznictwo oraz krioterapia, czyli oddziaływanie

Fizykoterapia – skuteczność

Panuje przeświadczenie, że ultradźwięki, pole magnetyczne czy laseroterapia są najważniejszym elementem rehabilitacji. Wydaje nam się, że sprzęt jest drogi, a na rehabilitację w ramach NFZ bardzo ciężko się dostać, więc takie zabiegi z całą pewnością zlikwidują problemy zdrowotne naszego narządu ruchu. Zdarza się nawet, że pacjenci przychodzą na same zabiegi fizykoterapii i szerokim łukiem omijają salę ćwiczeń – mimo, że zajęcia z terapeutą znajdowały się na skierowaniu od lekarza. To duży błąd.

Zabiegi z wykorzystaniem bodźców fizycznych doskonale uzupełniają rehabilitację ruchową, między innymi uśmierzając ból, związany np. z obecnym stanem zapalnym czy obrzękiem. To znaczy, że ukoją ból kolana, ale nie będą w stanie same w sobie przywrócić pełnej sprawności uszkodzonego stawu. Podczas rehabilitacji ruchowej warto zadbać o dobór odpowiedniego obuwia oraz wkładek.

Naświetlanie laserem

Laseroterapię w ortopedii stosuje się przy rehabilitacji po urazach mechanicznych, np. złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Można stosować ją także przy zmianach zwyrodnieniowych i reumatycznych, ponieważ niskoenergetyczne lasery działają przeciwzapalnie. Częstymi pacjentami są też osoby cierpiące z powodu dyskopatii lub rwy kulszowej. Laser stymuluje wydzielanie endorfin, co nadaje mu właściwości przeciwbólowe. Co więcej, działa regeneracyjnie, dzięki czemu sprzyja odbudowaniu się tkanki kostnej.

Oddziaływanie prądem

Elektroterapia wykorzystuje prądy o różnych napięciach i częstotliwości, zarówno dla efektu przeciwbólowego, jak i efektu pobudzenia ruchowego. Zabiegi poleca się przy schorzeniach reumatycznych, ortopedycznych, ale także i skórnych, np. w leczeniu nadpotliwości stóp. Przykładem takiego zabiegu jest jonoforeza.

Inny przykład to terapia wysokotonowa, podczas której na ciało oddziałuje się prądem o częstotliwości akustycznych pasm drgań. Dzięki temu można zastosować większe dawki prądu. Tę terapię stosuje się zazwyczaj w leczeniu stanów pourazowych, zwyrodnień, chorób układu kostnego oraz neurologicznych, zaburzeń układu krążenia i pokarmowego.

Wykorzystanie ultradźwięków

Drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ludzkiego ucha wykorzystuje się we wspomnianej już ultrasonoterapii. Ultradźwięki mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pomagają zmniejszyć napięcie mięśni, zwiększają rozciągliwość włókien kolagenowych, a także mogą przyspieszyć gojenie się ran. Zabiegi z ich wykorzystaniem wykonuje się specjalną głowicą, po uprzednim posmarowaniu rehabilitowanego miejsca specjalnym żelem do USG.

Jednym z zabiegów wykorzystujących ultradźwięki jest fonofreza, którą wykonuje się między innymi przy zapaleniach przyczepów ścięgien i więzadeł, wysiękach stawowych oraz urazach tkanek miękkich. Polega na wprowadzeniu leku (przeciwzapalnego, przeciwbólowego, poprawiającego ukrwienie) do tkanek leżących pod skórą, właśnie za pomocą fali ultradźwiękowej.

Terapia falą uderzeniową

W przypadku fali uderzeniowej, możemy spotkać się ze skrótem ESWT, który odpowiada jej angielskiej nazwie - Extracorporeal Shock Wave Therapy. Falę wytwarza pod wysokim ciśnieniem przeznaczony do tego aparat. Następnie jest aplikowana do ciała przez specjalną głowicę i oddziałuje precyzyjnie na chore tkanki. Działa głównie przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu można stosować ją np. przy stanie zapalnym towarzyszącym ostrodze piętowej.

Inne dolegliwości to: bolesność barku lub nadgarstka, zapalenie więzadła rzepki, tzw. kolano biegacza, zapalenie przyczepów mięśni, tzw. łokieć tenisisty lub golfisty, zapalenie powięzi podeszwowej czy też problemy ze ścięgnem Achillesa.

MagnetoLEDoterapia

To metoda wykorzystująca działanie zmiennego pola magnetycznego oraz niskoenergetycznego promieniowania świetlnego, którego źródłem są diody LED. Diody te są znacznie tańsze w wytworzeniu niż klasyczne diody laserowe, dzięki czemu metoda zyskuje na coraz większej popularności.

Ma zastosowanie w terapii zespołów bólowych o podłożu zwyrodnieniowym, zapalnym, przeciążeniowym i pourazowym, a także leczeniu zaburzeń ukrwienia oraz zmian zapalnych i troficznych skóry.

***

Zabiegi, które wykonujemy w naszych klinikach FootMedica to między innymi: naświetlanie laserem, elektroterapia, terapia wysokotonowa, ultradźwięki i fonoforeza, magnetoledoterapię, vacuum oraz terapia falą uderzeniową. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły lub umów się na konsultację z fizjoterapeutą: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online