Mówiąc o dolegliwościach odnosimy się tutaj nie tylko do zaburzeń w obrębie stopy, ale również do bólu kręgosłupa, stawów kolanowych, czy biodrowych. Do naszych fizjoterapeutów zwracają się właśnie tacy pacjenci i bywa, że są zaskoczeni tym, że w ramach leczenia zaleca się im wykonanie i noszenie wkładek ortopedycznych. Doświadczenie potwierdza jednak, że stopy to niekwestionowany fundament naszego ciała i narządu ruchu, i tam często tkwi źródło problemu.

Oto 3 krótkie przypadki leczenia pacjentów właśnie poprzez zastosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych wykonanych w FootMedica.

Chłopiec, lat 12:

Chłopiec pojawił się w klinice na początku kwietnia 2016r. Diagnoza wykazała koślawość stawu skokowo-piętowego i chód gołębi (tj. stawianie stóp z ustawieniem palców do środka).

Fizjoterapeuta zalecił dziecku ćwiczenia rozciągające rotatory wewnętrzne stawu biodrowego oraz wzmacniające rotatory zewnętrzne stawu biodrowego, ćwiczenia stabilizacji centralnej, a także noszenie indywidualnej wkładki korygującej. Taka wkładka uzupełniona o elementy korygujące (klin pronujący przodostopie oraz klin supinący staw skokowo-piętowy) została dla Niego wykonana.

Mimo iż nasz mały pacjent nie dostosował się do zaleceń i nie ćwiczył, to z wyjątkiem okresu wakacyjnego regularnie nosił wkładki. Po ok. 5 miesiącach chłopiec pojawił się w klinice na wizycie kontrolnej, która wykazała poprawę: zwiększenie powierzchni obciążenia stóp, poprawę symetrii obciążenia, zmniejszenie rotacji wewnętrznej kończyn dolnych i zmniejszenie koślawości stawu skokowo-piętowego w prawej i lewej nodze.

Oczywiście zachęcamy do stosowania się do zaleceń fizjoterapeuty – gimnastyka jest bardzo ważnym elementem procesu leczenia, jednak ten przykład pokazuje jak wiele, w stosunkowo krótkim czasie można osiągnąć stosując indywidualne wkładki ortopedyczne. Sprawdź, czy Twoje dziecko potrzebuje wkładek ortopedycznych odpowiadając na pytania naszego testu.

Badanie obciążeń: 01/04/2016 vs. 29/08/2016 (wyraźnie widać jak zmieniło się obciążenie stóp oraz ich rotacja podczas chodu - palce nie są kierowane już tak bardzo do środka)

Kobieta, 51 lat:

Pacjentka przyszła do naszej kliniki na początku maja 2016r., skarżąc się na dokuczające dolegliwości bólowe przodostopia prawego i lewego oraz bóle kręgosłupa lędźwiowego.

Po przeprowadzeniu pełnego badania podologicznego – manualnego i komputerowego, statycznego i podczas chodu, diagnoza wykazała obustronnie płaskostopie poprzeczne oraz koślawość kolan. Wyraźny był również przykurcz mięśni trójgłowych łydki oraz paluch koślawy (hallux). Dla pacjentki wykonane zostały indywidualne wkładki ortopedyczne zawierające korekty w postaci peloty oraz klinów podpierających stopy we właściwych punktach.

Pacjentka wróciła do naszej kliniki na wizytę kontrolną po 5 miesiącach. W efekcie noszenia zrobionych dla Niej wkładek ustąpiły bóle kręgosłupa i zmniejszyły się dolegliwości bólowe przodostopia. 

Wkładki wykonywane w klinikach FootMedica są termoformowalne. Oznacza to między innymi, że wraz z leczeniem wady stopy, wkładkę można modyfikować i zmieniać jej kształt – dostosowując do bieżącego układu stopy. Tak by wraz z postępowaniem leczenia, wkładka wciąż spełniała swoją pełną funkcję.

W przypadku wkładki naszej Pacjentki, podczas wizyty kontrolnej zwiększona została wysokości peloty oraz dodano materiał odciążający przodostopie.

Odbitka stóp na plantografie: 06/05/2016 vs. 04/10/2016 (wyraźnie widać m.in. odciążenie przodostopia)

Mężczyzna, 65 lat:

Pacjent zgłosił się do gabinetu FootMedica z trwającym ok. 3 miesiące bólem V palca w stopie prawej i lewej, odczuwanym głównie podczas obciążenia. Ponadto, nieregularnie pojawiał się u Niego piekący ból przodostopia prawego, również podczas obciążania. Jeśli Ty także odczuwasz ból w stopach, rozwiąż nasz test i sprawdź, czy potrzebujesz indywidulanych wkładek ortopedycznych.

Odczuwane dolegliwości bólowe były na tyle znaczące, że nasz pacjent – zapalony golfista – musiał podczas gry korzystać z wózka golfowego!

Fizjoterapeuta zdiagnozował zmiany zwyrodnieniowe w prawej stopie, asymetrię obciążenia kończyn dolnych, obustronnie płaskostopie poprzeczne oraz szpotawość kolan. Zauważalny był również przykurcz mięśni trójgłowych łydki oraz ograniczona ruchomość stawu skokowego.

Wykonana dla pacjenta wkładka uzupełniona została o korekty tj. pelota metatarsalna oraz kliny: podparcie I-szego promienia i klin pronujący staw skokowo-piętowy.

Po 6 miesiącach noszenia indywidualnych wkładek ortopedycznych Pacjent ponownie odwiedził naszą klinikę. Dolegliwości bólowe małych palców i przodostopia ustąpiły, a co najważniejsze - z psychologicznego punktu widzenia - zdecydowanie poprawiał się u Niego komfort i jakość gry w golfa. Pacjent nie musiał już bowiem korzystać z wózka golfowego. Mógł w pełni cieszyć się ulubionym sportem!

Odbitka stóp na plantografie: 11/05/2016 vs. 07/11/2016 (wyraźnie widać odciążenie przodostopia oraz zdecydowaną poprawę symetrii obciążenia)

 

Powyższe przypadki można podsumować krótko – prawidłowo wykonane, dopasowane (i noszone !) indywidualne wkładki ortopedyczne niemalże czynią cuda … a z pewnością mogą bardzo pomóc w leczeniu różnych zaburzeń narządu ruchu oraz podnieść komfort codziennego życia.
 

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online