Gdy po raz pierwszy udajemy się na wizytę do podologa, nie wiemy jakiego standardu powinniśmy oczekiwać. Profesjonalny gabinet podologiczny jest wyposażony w wysokiej jakości sprzęt, dba o czystość i sterylność narzędzi, a pacjentami opiekują się wykwalifikowani specjaliści. Podpowiemy, jakie elementy są obowiązkowe i wskazują na to, że jesteś w bezpiecznym miejscu.

1. Pierwsze wrażenie

Czasami może wprowadzać nas w błąd, ale w tym przypadku jest niezwykle istotne. Zwróć uwagę na wejście do kliniki bądź gabinetu: czy masz miejsce na pozostawienie swoich wierzchnich ubrań, czy jest poczekalnia, czy w gablotach są dostępne produkty kosmetyków profesjonalnych do stóp, jak wygląda specjalista, który zaprasza Cię na zabieg. Podolog powinien mieć służbowy uniform, zakryte buty oraz związane długie włosy. Przed rozpoczęciem oględzin stóp i wykonywania zabiegu specjalista przeprowadza dokładny wywiad, podczas którego dopytuje o objawy i dolegliwości, przebyte choroby czy przyjmowane leki.

2. Gabinet podlogiczny

Zwróć uwagę na wyposażenie gabinetu podologicznego. Powinieneś zostać zaproszony na fotel. Jeśli jest odpowiednio dobrany zapewnia komfort i wygodę podczas wykonywanego zabiegu zarówno pacjentowi, jak i specjaliście. Najczęściej jest regulowany, natomiast podolog siedzi na obrotowym krześle, dzięki czemu ma łatwy dostęp do stóp i jednocześnie nie obciąża kręgosłupa. Od razu powinieneś zauważyć sprzęt i narzędzia, z jakich będzie korzystał specjalista. W zasięgu ręki podologa powinna być lampa z lupą. Ułatwia pracę podczas dokładnego oglądu małych powierzchni.

W gabinecie powinny znajdować się szafki z szufladami z wykrojnikami, co umożliwia segregację narzędzi i ułatwia utrzymanie porządku. Dodatkowo szafka wyposażona w lampę UV podtrzymuje jałowość i sterylność wcześniej odpowiednio zdezynfekowanych narzędzi. Frezarka i frezy umożliwiają bezpieczne i skuteczne usuwanie wszelkich zmian takich jak zrogowacenia, odciski, modzele, szlifowanie płytki paznokciowej i skórek. Specjalista używa specjalnego płynu, który dezynfekuje skórę, a jednocześnie daje przyjemne uczucie chłodzenia.

Przyjrzyj się, jak pracuje podolog: czy ma jednorazowe rękawiczki, czy korzysta z maski lub okularów, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi oraz samemu specjaliście. 

3. Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi

Niezwykle ważnym elementem, bez którego profesjonalny gabinet podologiczny nie ma racji bytu są urządzenia służące do dezynfekcji i sterylizacji. Pierwszym elementem z zakresu dezynfekcji jest myjka ultradźwiękowa wraz ze specjalnym płynem. Ultradźwięki docierają do nawet najbardziej nieosiągalnych miejsc, zapewniając najwyższą jakość czyszczenia.

Drugim etapem jest sterylizacja narzędzi w autoklawie, dzięki której niszczone są formy przetrwalnikowe drobnoustrojów. Jest to najbezpieczniejsza forma sterylizacji. Pamiętaj, że sterylizowane narzędzia powinny być wyciągane i rozpakowywane przy pacjencie ze specjalnych torebek, w których były dezynfekowane w autoklawie. Jeśli tak się nie dzieje, powinna Ci się zapalić lampa ostrzegawcza

4. Specjalistyczne preparaty

Podolog powinien korzystać z profesjonalnych kosmetyków do stóp, które znacznie ułatwiają zwalczanie problemów, przynoszą ulgę i przedłużają skuteczność zabiegów.

5. Karta pacjenta

Przy pierwszej wizycie powinien zostać przeprowadzony wywiad podologiczny połączony z oględzinami stóp. Każdy pacjent posiada swoją kartę, w której zapisane są dolegliwości, postawiona diagnoza, zalecenia i przeprowadzone zabiegi. Systematyczne uzupełnianie kart ułatwia pracę personelowi, a pacjent czuje, że jest pod dobrą opieką. Jeśli gabinet podologiczny spełnia wszystkie wymienione warunki, jesteś w dobrych rękach.

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online