Grzybica paznokci oraz uszkodzenia płytki paznokciowej

Zniszczone płytki paznokci dłoni i stóp  to jeden z najbardziej uciążliwych problemów w dermatologii i medycynie estetycznej. Obecnie paznokcie uszkadzane są lakierami, intensywnymi zabiegami kosmetycznymi, a także chorobami np. cukrzycą, łuszczycą czy liszajem płaskim. Jednak największym problemem są zmiany paznokci o charakterze grzybiczym.

Zakażone paznokcie są podstępnym źródłem zakażenia osób z otoczenia. Czynnikiem nie bez znaczenia jest nieestetyczny wygląd paznokci, szczególnie latem podczas chodzenia w odkrytym obuwiu.

Gdzie można zarazić się grzybicą paznokci?

Współcześnie ryzyko zakażenia grzybiczego jest ogromne. Kontakt z zarodnikami może mieć miejsce na basenie, w spa, w saunie, pod prysznicem, na wykładzinie podłogowej, we wspólnie użytkowanych rękawiczkach lub obuwiu np. narciarskim, w pracy wykonywanej rękami w środowisku wilgotnym, a nawet w gabinecie kosmetycznym.

Ponadto do jej rozwoju przyczyniają się:

 • uprawianie niektórych sportów
 • cukrzyca i inne zaburzenia endokrynologiczne
 • urazy paznokcia, np. zbyt ciasne obuwie
 • łuszczyca
 • choroby alergiczne
 • zaburzenia odporności
 • predyspozycje genetyczne
 • przewlekła choroba żylna i niedokrwienna kończyn

Niekiedy z grzybicą paznokci współistnieją dodatkowe infekcje np. grzybica czy drożdżyca palców.

Pierwsze objawy grzybicy paznokci

Infekcję grzybiczą można podejrzewać, jeśli w obrębie dłoni lub stóp obserwuje się:

 • zmianę barwy paznokcia
 • zgrubienie i uniesienie płytki
 • pogrubiałe łożysko paznokcia
 • poszarpane krawędzie, kruchość i osłabienie płytki paznokciowej
 • ból paznokci powodujący dyskomfort przy chodzeniu lub wykonywania prac rękami

Leczenie grzybicy jest konieczne, gdyż osoba chora jest źródłem zakażenia dla domowników, współpracowników i siebie samej. Może ona obejmować coraz to większe obszary skóry, powodować zniszczenie wszystkich paznokci, wyprysk, wtórne infekcje bakteryjne.

Metody leczenia

Dotychczas w leczeniu wykorzystuje się różne metody, które nie są satysfakcjonujące. Jeśli są skuteczne, to ich działanie jest dość inwazyjne bądź nieprzyjemne. Stosowane sposoby leczenia to:

 • terapie domowe
 • preparaty zewnętrzne (maści, lakiery) – mało skuteczne
 • leki doustne o działaniu przeciwgrzybiczym – kosztowne i uszkadzające narządy wewnętrzne
 • terapie gorącym laserem - bardzo bolesne
 • leczenie chirurgiczne - często trwale uszkadzające płytkę paznokciową

Nowa metoda leczenia grzybicy paznokci - Laser Lunula

W ostatnich latach w USA opracowano nową metodę leczenia zniszczonej płytki paznokciowej wskutek grzybicy paznokci. Skonstruowano urządzenie o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu chorób paznokci.

Laser Lunula nie uszkadza płytki paznokcia, zabiegi są bezbolesne, bez skutków ubocznych. Przeciętnie wystarczają 4 naświetlania w okresie 30 dni, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.

Jak działa laser Lunula?

Laser Lunula to zimny laser, który łączy w sobie dwie fale o różnej długości: 405 nm i 635 nm. Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, druga z kolei pobudza procesy immunologiczne organizmu. Dwie wiązki światła: czerwona i niebieska, poprzez obroty naświetlają całe zmienione chorobowo paznokcie, działając również na wały i macierz paznokcia. Światło lasera przenika przez płytką, nie uszkadzając paznokcia ani otaczającej go skóry, a zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia.

Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut.

Dla kogo zabiegi laserem Lunula?

- dla osób walczacych z grzybicą paznokci

- dla potrzebujacych pomocy w ich regeneracji i odmłodzeniu

Zalety terapii z laserem Lunula, potwierdzone w badaniach:

 • cztery 12-minutowe zabiegi pozwalają się pozbyć grzybicy paznokci,
 • terapia jest bezbolesna i bezdotykowa, bez dodatkowego czasu potrzebnego na regenerację lub gojenie,
 • pozwala na wzrost nowych paznokci bez skutków ubocznych.

Laser Lunula to urządzenie, dzięki któremu po zaledwie kilku zabiegach możemy cieszyć jasnymi, prostymi, estetycznie wyglądającymi paznokciami.

Efekty leczenia laserem Lunula

Efektów leczenia nie można się spodziewać od razu po rozpoczęciu kuracji. W normalnych warunkach paznokcie rąk rosną 5-6 miesięcy, a paznokcie stóp 12 – 18 miesięcy.

Terapia laserem Lunula umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci a pełen odrost następuje po upływie 48 tygodni (u stóp).

Rekomendacje do wykonywanych zabiegów laserem Lunula

Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Ich zastosowanie nie wymaga wcześniejszego badania mykologicznego (na zarodniki). Natomiast bardzo wskazane jest fachowe oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie sterylizacji skarpet i obuwia ozonem w specjalnej komorze, aby nie dopuścić do powtórnego zakażenia. Zabiegi powtarza się w odstępach około tygodnia, na ogół czterokrotnie.

U niektórych pacjentów ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących. Bardzo istotna jest systematyczna kontrola po 3 i 6 miesiącach oraz współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji.

Tylko teraz w gabinetach FootMedica trwa wiosenna promocja na zabiegi laserem Lunula!

Zabiegi laserem Lunula może pomóc również w…

Pozytywne efekty terapii laserem obserwujemy również w łuszczycy, cukrzycy, liszaju płaskim, zniekształceniach płytki paznokciowej na tle innych chorób. Korzystne działanie w/w terapii obserwujemy w regeneracji płytek paznokciowych zniszczonych w wyniku stosowania zbyt intensywnych zabiegów kosmetycznych w tym po zastosowaniu lakierów hybrydowych, mono-fazy lub tipsów i żeli.

 

Nie czekaj, umów się na zabieg laserem Lunula. Jeśli interesuje Cię wizyta na terenie Warszawy, możesz również umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online