Najczęściej spotykamy się z dwoma przekonaniami na temat palucha koślawego, potocznie zwanego haluksem. Pierwsze, że jest to wada genetyczna. Drugie, przeczące pierwszemu, że winne powstawaniu tej deformacji stóp są wysokie obcasy. W końcu to kobiety najczęściej borykają się z tym problemem. Jak jest naprawdę?

Haluksy - przyczyny powstawania

Wbrew panującej opinii nie jest to wada genetyczna. Dziedziczymy pewną predyspozycję, określoną „architekturę” stopy, która może, ale nie musi, doprowadzić do powstania deformacji w postaci palucha koślawego.

Do przyczyn powstawania haluksów zaliczają się wrodzone predsypozycje np. stopa Mortona, stopa pronacyjna (elewacja pierwszego promienia) oraz nadmierna ruchomość stawów (hipermobilność konstytucjonalna), które powodują zmianę biomechaniki stopy, odchylenia kątowe i rotacyjne w trakcie fazy przetaczania i propulsji (odepchnięcia). Czynniki zewnętrzne np. nieodpowiednie obuwie, nasilają dolegliwości i przyspieszają postęp deformacji. Jeśli czujesz, że problem ten może dotyczyć także Ciebie, rozwiąż nasz test!

Co szpilki robią naszym stopom?

Noszenie wysokich obcasów powoduje poszerzenie się i nadmierne obciążenie przedniej część stopy, co bywa przyczyną obniżenia się łuk poprzecznego stopy. To nie koniec zagrożeń. Dzięki ciągle podniesionej pięcie kurczy się ścięgno Achillesa, aż w końcu skraca się ono na stałe. Na szczęście przy odpowiednich technikach rozciągania odwracalnie. Szpilki mają też tę wadę, że całkowicie unieruchamiają stopy i mięśnie łydki. Mięśnie w ogóle nie pracują, są tylko nadmiernie napięte. To z kolei oznacza, że ograniczony jest przepływ krwi. 

W efekcie noszenia szpilek można nabawić się nie tylko schorzeń stóp, ale również żylaków lub innych chorób układu krwionośnego.

Winne są również wąskie czubki butów

Podążając za modowymi trendami kobiety chętnie wybierają buty z wąskim czubkiem, które dla osób z predyspozycjami np. do haluksów, mogą stać się przyczyną postępowania zwyrodnienia. Podstawowym błędem jest kupowanie butów niedopasowanych do swoich stóp, najczęściej za małych i zbyt wąskich. Bardzo często są za ciasne, stopy nie mają możliwości ruchu, a palce są wręcz przykurczone i ściśnięte.

Są osoby, które w ogóle nie chodzą w szpilkach i wąskich noskach, a jednak mają haluksa, dlaczego?

Część osób ma tzw. subkliniczne wady wrodzone, ujawniające się w trakcie ruchu, zwłaszcza chodu. Podczas chodzenia następuje przeniesienie punktu odbicia z palucha na jego przyśrodkową część. Paluch pracuje poza osią i w efekcie dochodzi do podwichnięcia w stawie śródstopno-paliczkowym wynikającego z wyważania palucha ze stawu.

Jak leczyć haluksy?

W przypadku haluksów można zwiększyć komfort chodzenia pacjentów. Należy spełnić dwa warunki: zbadać stopy, a następnie po konsultacji ze specjalistą wykonać indywidualne wkładki. Wkładki są tym dla stopy czym okulary dla oka – wspomagają i korygują. W zależności od wady stóp i dolegliwości pacjenta mają różną funkcję. Mogą przekierowywać - korygować tor przetaczania, powodować centrowanie (prawidłowe osiowanie) stawów stopy, stymulować prawidłową pracę mięśni, zwiększać amortyzację, odciążać miejsca bolesne.

Co robić, gdy wysokie obcasy są nieodłącznym elementem dress codu?

Pomyśl o ultra cienkiej wkładce do butów na obcasie. Ultracienka wkładka do obcasów, dopasowanych butów eleganckich i balerin to kompromis pomiędzy tym, w jakich butach pacjent musi chodzić, a tym co chce osiągnąć poprzez korektę. Taka wkładka nie stanowi pełnej 100% korekty, ale czasami, ze względu na dolegliwości bólowe powodowane noszeniem butów zgodnie z obowiązującym w pracy dress-codem, można zastosować takie rozwiązanie. Pamiętaj, lepsza jest 50-70% korekta stosowana każdego dnia, niż 100% tylko w weekendy! Ultracienka wkładka jest o odmiennej konstrukcji. Jej zadaniem jest przede wszystkim odciążenie i zwiększenie amortyzacji, wyrównanie rozkładu nacisku na całej stopie. O jej działaniu decydują właściwości wysokospecjalistycznych materiałów. Tak naprawdę powinna być dodatkową wkładką na wyjątkowe okoliczności.

W naszej klinice prowadzimy terapię koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC  (Podology Functional Concept)®.
 

Jeśli problem haluksa Cię dotyczy, zadzwoń i umów się do nas na konsultacje  pod numerem: 516-035-040.

Interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy? Możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online