Stopy seniora wymagają szczególnej uwagi. Skóra staje się sucha, z tendencją do łuszczenia. Paznokcie twardnieją i nadmiernie rogowacieją. Mogą również pojawić się obrzęki i zgrubienia.  Wiąże się to przede wszystkim z nieprawidłowym krążeniem, co prowadzi do patologii wzrostu i struktury płytki paznokciowej oraz zaburzeń rogowacenia skóry.

Poznaj 8 najważniejszych zasad pielęgnacji stóp seniorów, o których mało kto mówi!

1. Obserwuj stopy regularnie, uwzględniając wygląd skóry i płytki paznokciowej, obecność ran i skaleczeń. Do oceny podeszwy stopy możesz użyć lusterka.

2. Codziennie myj stopy w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie, pamiętając o dokładnym osuszeniu skóry po kąpieli, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych.

3. Paznokcie skracaj systematycznie, obcinając je „na prosto”, ale nie za krótko.

4. Obuwie dopasuj tak, aby miało odpowiednią długość i szerokość, grubą, amortyzującą podeszwę oraz było zrobione z materiałów elastycznych i oddychających.

5. Dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry, używając kremów do stóp przeznaczonych do skóry suchej, ze składnikami czynnymi zatrzymującymi wodę w naskórku np. mocznikiem (ok. 10-15%), panthenolem, gliceryną.

6. Pamiętaj o ściągnięciu nadmiernej warstwy kremu/balsamu i nie pozostawianiu go w przestrzeniach międzypalcowych.

7. Dobieraj skarpetki wykonane z materiałów naturalnych (bawełna, wełna, bambus) i wymieniaj je codziennie.

8. Staraj się być aktywnym każdego dnia, zgodnie ze swoimi możliwościami (spaceruj, gimnastykuj się).
 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online