Nadpotliwość stóp...

czy dłoni to problem uciążliwy, wstydliwy, często dający dyskomfort w codziennym życiu. Można mu jednak stawić czoła. Nasze doświadczenie w gabinetach FootMedica wskazuje na 80% skuteczności w leczeniu poprzez zastosowanie jonoforezy.  

 

Nadpotliwość może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością. Stopy są jednym z miejsc gdzie ilość gruczołów potowych jest największa. Dodatkowo, przez zdecydowaną część swojego życia chodzimy w butach, więc stopy są najczęściej zakrywane, ilość ciepła w obuwiu wzrasta przez co wydzielanie potu jest zwiększone. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem powoduje idealną pożywkę dla drobnoustrojów, a to przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Warto zatem, by osoby, które mają ten problem wykorzystały lato, dały stopom trochę „odetchnąć” od pełnych butów oraz – co ważne – zaserwowały im serię zabiegów.  

 

W podologii, w leczeniu nadpotliwości stóp stosowana jest JONOFOREZA.  

Jonoforeza to zabieg wykorzystujący prąd stały oraz substancje czynne, które podczas zabiegu ulegają rozpadowi na jony i są przy jego pomocy wtłaczane w głębsze warstwy skóry. W wyniku procesu zachodzącego podczas zabiegu jonosfery, zaburzana i zmniejszana jest aktywność gruczołów potowych, a co za tym idzie pot jest wydzielany w dużo mniejszych ilościach. Zabieg trwający ok. 20 min. polega na umieszczeniu stóp (lub dłoni) w miskach wypełnionych wodą, przez którą przepływa prąd galwaniczny. Wrażenia czuciowe jakie mogą wystąpić to: mrowienie, uczucie swędzenia. Podczas i bezpośrednio po zabiegu może wystąpić czerwony odczyn skórny, który powinien ustąpić w ciągu najbliższych minut. Z każdym kolejnym zabiegiem odczucia powinny być słabsze.

Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny dla organizmu, aczkolwiek istnieje kilka przeciwwskazań
(* informacja o nich na końcu tekstu).

 

Jak wygląda proces leczenia nadpotliwości stóp i dłoni.

Na skuteczność leczenia składa się kilka elementów:

 1. W celu uzyskania najlepszej efektywności należy wykonać serię zabiegów, około 10-12, w odstępach kilkudniowych – maks. 3 razy w tygodniu. Po wykonaniu całej serii, aby efekt się utrzymywał, warto jest regularnie wykonywać zabieg przypominający (na ogół raz w miesiącu).

 2. W związku z tym, że nadpotliwość stóp, czy dłoni ma swoje podłoże, bardzo ważne jest dążenie do zlikwidowania przyczyny! Jeśli jest nią choroba – warto ją leczyć, zrzucić zbędne kilogramy, w miarę możliwości zredukować stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty.

 3. Wskazane jest także używanie preparatów nawilżających - skóra w wyniku zabiegów może być przesuszona. Dobrze sprawdzają się pianki odświeżające np. Callusan Fresh lub Podopharm pianka ze spiruliną. Ważne by były to preparaty lekkie i przeciwbakteryjne.

 

Skuteczność leczenia

Pierwsze efekty odczuwalne są już po ok. 5 zabiegach, choć oczywiście należy wykonać całą serię, aby uzyskać zadowalający efekt końcowy. Doświadczenie stosowania zabiegów jonoforezy w gabinetach FootMedica wskazuje na 80% skuteczności w leczeniu nadpotliwości stóp. Należy jednak pamiętać o regularności, zabiegach przypominających oraz w miarę możliwości wyeliminowaniu czynników dodatkowych.

 

Wspomaganie przy leczeniu brodawek

Występujące na stopach brodawki HPV (potocznie zwane kurzajkami) rozwijają się w środowisku wilgotnym. Po wyeliminowaniu nadpotliwości stóp poprzez zastosowanie zabiegu jonoforezy kurzajki mają gorsze środowisko do rozwoju, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich rozrostu i rozprzestrzenia się. W tym przypadku jonoforeza jest zabiegiem uzupełniającym specjalistyczne leczenia brodawek, którym może być oczyszczenie zmian oraz użycie preparatów chemicznych w gabinecie.

 

Przez cały rok, a w okresie letnim szczególnie, osoby borykające się z problemem nadpotliwości stóp, czy dłoni zapraszamy do gabinetów FootMedica na zabiegi jonoforezy!

 

* Przeciwwskazania do stosowania zabiegu jonoforezy:

 

 • rozrusznik serca

 • części metalowe w okolicach wykonywania zabiegu, endoprotezy

 • stany zapalne tkanek miękkich i skóry

 • nowotwory

 • infekcje miejscowe i ogólne

 • owrzodzenia

 • wypryski

 • zakrzepowe zapalenie żył

 • miażdżyca tętnic

 • zaburzenia neurologiczne - porażenie spastyczne

 • ciąża

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online