Wydzielanie potu jest normalną reakcją organizmu, zapobiegającą przegrzaniu. Jednak niektórzy cierpią z powodu nadpotliwości, która może obejmować całe ciało lub konkretne jego partie. Nadpotliwość stóp jest jedną z najbardziej uciążliwych i wstydliwych przypadłości. Osoba borykająca się z nią unika lekkich sandałków oraz obawia się nieprzyjemnego zapachu stóp. Podpowiemy, jak leczyć nadpotliwość i pielęgnować stopy, aby zawsze czuć się pewnie i komfortowo.

 

Słowo o nadpotliwości stóp

Nadpotliwość (hiperhydrosis) jest schorzeniem objawiającym się nadmiernym wydzielaniem potu przez nadreaktywne gruczoły potowe. Warto zauważyć, że stopy są jednym z miejsc, gdzie ilość gruczołów potowych jest największa. W parze stóp jest ich aż 250 000! Dlatego też nadmierna potliwość stóp jest szczególnie dokuczliwa. Najczęściej stopy mamy zakryte, przez co zwiększa się wydzielanie potu. Wiążąc się z martwym naskórkiem staje się doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Stąd też powstaje nieprzyjemny zapach.

 

Przyczyny nadpotliwości stóp

Przyczyny mogą być różnorodne. Można je podzielić na nadpotliwość pierwotną (uwarunkowaną genetycznie) oraz wtórną wywołaną m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością.

 

Jak leczyć nadpotliwość stóp?

 

Przede wszystkim musimy zacząć od zlikwidowania przyczyny. Jeśli nadmierna potliwość stóp spowodowana jest chorobą, należy ją wyleczyć, zrzucić zbędne kilogramy, ograniczyć stres. Należy również uważać na spożywanie pikantnych potraw oraz picie mocnej kawy i herbaty.

 

Polecane zabiegi:

  • Jonoforeza jest jedną z metod zwalczających nadmierną potliwość stóp. Zmniejsza aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Zabiegi są bezbolesne. Stopy są zanurzone w wodzie, przez którą zostaje przepuszczony prąd. Jeden zabieg trwa ok. 20 min, wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do 1 raz w tygodniu. Seria zabiegów skutecznie zmniejsza problem.
  • Toksyna botulinowa, której zadaniem jest porażenie zakończeń nerwowych, dezaktywujących działanie gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się przez około 6-9 miesięcy.

 

Polecana pielęgnacja:

  • Preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu - sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol.
  • Kąpiele z wyciągów ziołowych np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Stopy należy moczyć nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła/zimna kończąc zawsze na wodzie zimnej.
  • Umożliwienie stopom oddychania nosząc skarpety i obuwie z materiałów naturalnych.

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online