Choroba Mortona, zwana również nerwiakiem lub metatarsalgią Mortona jest mało znanym, ale bardzo dokuczliwym schorzeniem. Występuje częściej u kobiet niż mężczyzn. Najczęściej objawia się piekącym, ostrym bólem między palcami. Przeczytaj, dlaczego powstaje, jakie są objawy choroby i jak ją leczyć.

Jakie są przyczyny powstania nerwiaka Mortona?

Jak wskazuje nazwa za przypadłość odpowiedzialne są niewielkie uszkodzenia oraz przerost nerwów palcowych wspólnych, odpowiedzialnych za czucie dotyku i bólu w tym miejscu. Zwłaszcza podczas obciążenia następuje zwłóknienie nerwu i jego przerost. Tworzy się rodzaj guza wzdłuż nerwu podeszwowego. Podczas chodzenia podłoże wywiera ucisk od dołu na gałęzie nerwu, a więzadło uciska od góry, powodując kompresję poszerzonych struktur nerwowych.

Najczęstszą przyczyną nerwiaka jest wrodzona nieprawidłowość anatomiczna.

Inną przyczyną powstania nerwiaka jest źle dobrane obuwie. W ciasnych butach odruchowo podkurczamy palce, natomiast w za dużych przytrzymujemy, żeby nie spadały. Na tę przypadłość często skarżą się kobiety, które na co dzień chodzą w butach na wysokich obcasach z wąskim noskiem. Równie często na nerwiak Mortona narażeni są biegacze, którzy podczas biegu nieustannie podrażniają głowy kości śródstopia.

Jakie są objawy nerwiaka Mortona?

Przede wszystkim jest to ból stopy podczas chodzenia lub uciskania miejsca, zazwyczaj między trzecim a czwartym palcem. Ból czasem jest bardzo nasilony i znacznie utrudnia poruszanie się. Równie często pacjenci mówią o uczuciu palenia i mrowienia. W miarę rozrastania się nerwiaka zwiększa się jego ból, który staje się wtedy stały i promieniuje od śródstopia do czubków palców. Mogą zdarzyć się bolesne kurcze w przedniej części stopy.

Jak leczyć nerwiak Mortona?

Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię. W zaawansowanych przypadkach konieczna bywa operacja.

Bez wątpienia pierwszym krokiem powinna być  zmiana obuwia. Niestety panie muszą zrezygnować z wysokich obcasów i butów z wąskim noskiem. Powinny chodzić w wygodnych butach z szerokim noskiem, na niewysokim obcasie i na elastycznej, prawidłowo wyprofilowanej podeszwie. Oczywiście buty to pierwszy krok i nie zlikwidują dolegliwości. Warto pomyśleć również o wkładkach korygujących.

Znaczna ulgę przyniosą zabiegi fizykoterapii, a zwłaszcza ultradźwięki, Laser, Terapuls. Najskuteczniejszą są iniekcje ze steroidów.

Łagodzący może być masaż stóp.

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online