Choć pronator i supinator brzmią nieco jak poszczególne gatunki dinozaurów, to tak naprawdę określają osobę, w zależności od sposobu stawiania przez nią stóp podczas chodzenia. Dowiedz się, do której należysz grupy i z czym może się to wiązać.

Temat prawidłowego stawiania stóp jest szczególnie ważny dla biegaczy, ponieważ nawet podczas luźnej przebieżki, na ciało działają siły stanowiące kilkakrotność masy naszego ciała. Amortyzacją podczas każdorazowego kontaktu obuwia z podłożem zajmują się nasze biedne, niedoceniane stopy. Od sposobu ich stawiania wiele zależy, np. ewentualne problemy z kręgosłupem czy stawami kolanowymi – nie mówiąc już o skokowych. Stopę możemy nadmiernie pronować, supinować lub ustawiać ją neutralnie. Co to oznacza?

Stopa neutralna, czyli pronacja w normie

Pronacja polega na przetaczaniu stopy do wewnątrz i o ile nie jest nadmierna, jest to najbardziej prawidłowy sposób stawiania kroków. Odcisk takiej stopy zawiera widoczny ślad wszystkich pięciu palców, pięty oraz biegnącej po zewnętrznej stronie, łączącej je linii. Takie odbicie można zrobić samodzielnie, na lekko wilgotnym piasku lub mocząc nogi, a następnie przyciskając je do białej kartki. Profesjonalista używa między innymi plantografu, dzięki któremu może ocenić strefy największego nacisku. Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas biegania, nasz test pomoże Ci zdiagnozować problemy!

Nadmierna pronacja

            

Pronacja stopy jest naturalna, ale tylko do pewnego zakresu. Zbytnie obciążanie wewnętrznej części stopy podczas chodzenia czy też biegania może doprowadzić do kontuzji, a także trwałych schorzeń - także kolan. Jeśli ślad po Twojej stopie jest pełny, czyli widzisz całą jej odbitą powierzchnię, to znaczy, że jesteś pronatorem.  Zła technika ruchu z pięty na palce nie jest dla Ciebie bezpieczna i koniecznie przeczytaj w dalszej części artykułu, co możesz z tym zrobić.

Supinacja, czyli rotacja zewnętrzna

         

 Kiedy przy stawianiu kroków cały nacisk ląduje na zewnętrznej krawędzi stopy, mamy do czynienia z supinacją. Możesz to zaobserwować choćby po swoich butach, szczególnie jeśli zdarza Ci się chodzić w miękkich klapkach, np. japonkach ze sztucznego tworzywa. Jesteś supinatorem, gdy widzisz, że zewnętrzne krawędzie obuwia są szczególnie wgniecione. Jest to nieprawidłowy sposób stawiania stopy, przez który pozbawiasz się odpowiedniej amortyzacji  podczas marszu czy biegu. Stopa nie jest też wówczas wystarczająco stabilna i łatwiej na przykład o skręcenie kostki.

Jak możesz sobie pomóc?

Najlepszym wyjście będzie poddanie swoich stóp profesjonalnemu badaniu. Fizjoterapeuta, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu, a także zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, już po kilkunastu minutach stwierdzi, czy technika Twojego chodu jest poprawna. Jeśli zbytnio rotujesz stopę, będzie mógł polecić Ci indywidualny zestaw ćwiczeń i/lub dobrać specjalne wkładki ortopedyczne. Są one robione na miejscu, dla każdego klienta odrębnie. Pomagają odciążyć stopę w miejscach, gdzie nacisk jest za duży, a także analogicznie dociążyć partie, których praca jest niewystarczająca. W odróżnieniu od gotowych produktów dostępnych w sklepach obuwniczych, zindywidualizowane wkładki ortopedyczne mają przyzwyczaić nas do poprawnej techniki stawiania kroków. Specjalny test pomoże rozwiać Twoje wątpliwości!

Rady dla aktywnych

  • Jeśli jesteś osobą regularnie uprawiającą sport, a szczególnie biegaczem, przyjdź do gabinetu wraz ze swoim obuwiem treningowym. Nie tylko wskaże ono ustawienie Twojej stopy podczas intensywniejszego ruchu, ale będzie także podstawą do dopasowania rozmiaru wkładki.
  • Oprócz stosowania się do zaleceń eksperta, zwróć także uwagę na podłoże, na którym ćwiczysz. Kiedy tylko masz ku temu okazję, biegaj na boso po nieutwardzonej powierzchni, na przykład po plaży czy trawie.
  • Zawsze kupuj neutralne buty sportowe i nie sugeruj się poradami sklepowych sprzedawców. Nie posiadają oni dostatecznej wiedzy, aby określić typ Twojej stopy,  a w dodatku tylko jedna z nich może nadmiernie pronować lub supinować. Dlatego znacznie lepsze będą indywidualne wkładki, które uwzględniają wadę każdej ze stóp.

Nie zwlekaj z badaniem swoich stóp, jeśli chcesz sobie zaoszczędzić długich i powtarzających się wizyt u ortopedy. Odwiedź klinikę FootMedica i uprawiaj sport bezpiecznie.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online