Po serii zabiegów dobroczynnego masażu stóp następuje detoksykacja organizmu. Odczujesz głębokie odprężenie, rozluźnienie ciała i poprawę samopoczucia. Na czym polega zabieg i kto szczególnie powinien skorzystać z refleksoterapii? Wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica.
Korzystny wpływ masażu stóp na resztę ciała zaobserwowali już starożytni Egipcjanie i Chińczycy. Obecnie refleksoterapia jest powszechnie znanym i stosowanym masażem.
Na czym polega refleksoterapia?
Refleksoterapia stóp to rodzaj masażu leczniczego, polegający na uciskaniu i stymulowaniu receptorów znajdujących się na stopach odpowiadających poszczególnym narządom i układom ciała. Na przykład, jeśli mamy problem z nerkami, to masowany jest środek śródstopia. Właśnie tam znajduje się obszar nerek.
Refleksoterapii przyświeca myśl, że człowiek jest całością i każdy element: ciało, umysł i duch są ze sobą powiązane. Terapeuci tej metody dzielą ciało i stopy na strefy, co pomaga lepiej zrozumieć, z jakimi częściami ciała jest powiązany dany obszar stóp. Naciskając na określone punkty na stopach można zauważyć wpływ na narządy znajdujące się w danej strefie.
Jak wygląda zabieg?
Refleksoterapia to nie jest zwykły masaż stóp, dlatego też powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę. Zazwyczaj zabieg trwa ok. godziny. Pierwszy masaż stóp poprzedza wywiad, więc wizyta trwa około 1,5 godziny. Specjalista musi dowiedzieć się, czy cierpisz na jakieś dolegliwości i czy nie są one przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
Potem zabieg składa się z trzech części: rozluźnienia stopy, pracę na receptorach oraz masaż relaksacyjny z olejkiem. Praca na receptorach jest główną częścią. Refleksolog opracowuje po kolei wszystkie obszary na stopach odpowiadające poszczególnym organom i układom. Stymulacja niektórych z nich może być bolesna. To świadczy o problemie w danym narządzie lub układzie. Może też być tak, że ból będzie odczuwalny dopiero po jakimś czasie. Dzieje się tak, ponieważ receptory mogą być poblokowane. Rozpracowanie „złogów” może zająć nawet trzy pierwsze spotkania i dłużej.
W celu osiągnięcia korzystnych efektów należy wykonać serię zabiegowa 10-15 zabiegów ok. 2 razy w tygodniu. Następnie warto wykonywać zabiegi podtrzymujące raz w miesiącu.
Kiedy warto udać się na zabieg refleksoterapii?
Jeśli potrzebujesz odprężenia, relaksu, chcesz poprawić swoje samopoczucie, skorzystaj z zabiegu.
Szczególnie warto, jeśli:
cierpisz na depresje,
prowadzisz stresujący tryb życia,
cierpisz na migreny,
masz problemy z krążeniem,
masz problemy z ciśnieniem,
masz trudności w zajściem w ciążę,
dotyczą Cię choroby układu pokarmowego,
borykasz się z alergiami
dotyczą Cię inne schorzenia związane z zaburzeniem homeostazy organizmu.
Kiedy nie wolno wykonywać zabiegu refleksoterapii?
Jest kilka przeciwwskazań do specjalistycznego masażu stóp. Nie korzystaj z zabiegu, jeśli:
jesteś w pierwszym trymestrze ciąży lub ciąża jest zagrożona,
cierpisz na ciężkie choroby zakaźne np. gruźlicę,
masz ostre zapalenie wątroby,
masz wysoką gorączkę,
cierpisz na obrzęk serca, rozedmę płuc,
masz otwarte rany na stopach, czynne zapalenia, owrzodzenia, żylaki,
jesteś przed lub po przeszczepach narządów, bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych.
Chcesz sprawdzić zabieg refleksoterapii na własnych stopach? Specjalistyczny masaż stóp jest już dostępny w FootMedica. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.
Na zabieg w Warszawie możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!