Rekonstrukcja paznokcia, kiedy paznokcie potrzebują wsparcia podologa?

Paznokcie mogą być odzwierciedleniem stanu zdrowia człowieka. Zmiany w płytce paznokciowej są najczęściej wynikiem procesów chorobowych toczących się w macierzy paznokcia, ale mogą również powstać w wyniku nieszczęśliwego wypadku, gdy tracimy paznokieć.

Najczęstsze przyczyny problemów z paznokciami

Do niepokojącej zmiany czy deformacji paznokci mogą przyczyniać się różne choroby, np. wady serca, niewydolność oddechowa, anemia, marskość wątroby, zaburzenia krążenia, choroby skóry, a także łuszczyca, grzybica, liszaj płaski, wypryski. Często w wyniku zażywanych silnych leków paznokcie mogą przyjmować różne zabarwienie: żółte, zielone, brązowe czy szaroniebieskie.

Oprócz zmian chorobach równie często przyczyną problemów z płytką paznokciową są urazy mechaniczne. Zazwyczaj po uderzeniu, przytrzaśnięciu czy przygnieceniu może powstać krwiak, nastąpić uszkodzenie macierzy paznokcia czy odsłonienie łożysko. W efekcie może dojść do oddzielenia się paznokcia od łożyska. Wtedy rekonstrukcja paznokcia jest niezbędna. Odkryte łożysko paznokcia jest bardzo wrażliwe na wszelki dotyk, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Takie miejsce jest również idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.

Zabieg może być polecany również osobom, których paznokcie zostały uszkodzone w wyniku kontaktu z detergentami, stosowania lakierów, acetonu, czy obgryzania paznokci.

Warto pomyśleć o rekonstrukcji paznokcia nie tylko ze względów estetycznych. Rekonstrukcja paznokci chroni przed kolejnymi urazami, kierunkuje wzrost paznokcia, zapobiega deformacji i jest najlepszą profilaktyką przeciwgrzybiczą.

Najczęściej pacjenci skarżą się na rozwarstwianie się paznokci, zmianę koloru lub zniszczenie płytki.

W gabinecie podologa

Wizyta u podologa rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i badania palpacyjnego. Paznokcie są oceniane pod kątem kształtu, grubości, kolorystyki oraz rodzaju zniszczenia płytki. Czasami należy wykonać dodatkowe badania, np. mykologiczne. Zebrane informacje i wyniki badań pozwalają dowiedzieć się, co jest przyczyną zmiany paznokci, określić kierunek postępowania oraz ustalić metodę terapii.

Jak wygląda proces rekonstrukcji paznokcia?

Podolog wybiera odpowiednią dla pacjenta metodę rekonstrukcji paznokcia, czyli masę do rekonstrukcji, żel, akryl lub metodę Greppmayera (metoda sztucznej protezy paznokcia).

Warto podkreślić, że wykonując rekonstrukcję płytki nie stosujemy żelu, jaki jest stosowany w gabinetach pedicure, ponieważ preparaty te nie zawierają w swoim składzie substancji działających grzybostatycznie, grzybobójczo, bakteriostatycznie, bakteriobójczo.

W gabinecie podologicznym preparaty wykorzystywane w procesie rekonstrukcji są substancjami o działaniu: bakteriostatycznym, oraz grzybostatycznym. Oznacza to, że hamują rozwój bakterii i grzybów, mają działanie przeciwzapalne.

Bez względu na wybór odpowiedniej metody, proces postępowania jest zbliżony. Zanim rozpoczniemy sam zabieg rekonstrukcji paznokcia należy za pomocą odpowiednich frezów zeszlifować płytkę paznokci z defektem (np. usuwamy odklejony od łożyska fragment płytki paznokciowej).

Następnie należy uaktywnić i pobudzić łożysko paznokcia za pomocą frezu. Aby dobrze przygotować łożysko, warto nałożyć opatrunek hydrożelowy, który utrzymuje wilgotne środowisko. Dzięki utrzymującej się wilgotności rozwija się w łożysku sieć drobnych naczyń, które mogą odżywiać nową płytkę paznokciową. Wytwarza się korzystny mikroklimat do prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej.

Po tak przygotowanym łożysku paznokcia można przystąpić do rekonstrukcji paznokcia.

Uwaga! Płytka nie jest gotowa do rekonstrukcji, jeśli łożysko nie jest aktywne, występują zmiany grzybicze lub widoczne są fragmenty odklejonej płytki.

Na paznokieć zostaje nałożona zgodnie z wybraną metodą masa, żel lub akryl. Po zastygnięciu, nakładana jest druga warstwa. Za pomocą odpowiedniego frezu zostaje uformowany kształt paznokcia.

Zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu paznokcie można malować.

 

Jak długo trwa terapia?

Paznokieć po rekonstrukcji od razu wygląda ładnie i estetycznie. Natomiast całkowity efekt można zaobserwować po zrośnięciu całkowitym paznokcia. Proces wzrostu płytki paznokciowej u stóp jest powolny. Może trwać rok, a czasami dłużej.

Czas trwania terapii zależy od skali problemu, z jakim zgłasza się pacjent. W przypadku niewielkich problemów z płytką wystarczy jedna wizyta. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być koniecznych kilka wizyt u podologa.

 

Co z paznokciami zainfekowanymi grzybicą?

W takim przypadku do wyboru jest kilka metod:

Podczas wizyty podologicznej, podolog dobierze najbardziej odpowiedni sposób leczenia i rekonstrukcji paznokci.

Zaufaj specjalistom, umów się na wizytę już dzisiaj - tel. 516 035 040.

 

Jeśli interesuje Cię usunięcie problemu płytki paznokciowej na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online