Od ukształtowania stóp zależy postawa całego ciała, z kręgosłupem włącznie. Odpowiednie wkładki do butów mogą niwelować bóle stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, a nawet głowy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy wkładki dla siebie? Podpowiadają nasi fizjoterapeuci z FootMedica.

Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf – fizjoterapeuta i dyrektor merytoryczna w FootMedica, twierdzi, że wpływ stóp kończy się aż na stawie skroniowo-żuchwowym! Pamięta pacjenta, który skarżył się na ból właśnie w stawie skroniowo-żuchwowym i dopiero po odpowiedniej korekcji stopy pacjent na zawsze pożegnał się z dokuczliwą dolegliwością.

Warto wiedzieć, że przez złą pracę stóp może dojść do powstania wielu schorzeń: płaskoskokoślawości, haluksów, koślawości kolan, zwichnięcia stawów biodrowych, nieprawidłowego ustawienie miednicy, bólów kręgosłupa, głowy i migren, a także nawracających modzeli i odcisków.

Badanie stóp to podstawa

Wykonanie wkładki ortopedycznej powinno poprzedzać profesjonale badanie stóp w gabinecie fizjoterapeuty lub ortopodologa. Nie kupujmy gotowych wkładek w sklepach i aptekach. Nie spełniają one swojej funkcji, a co więcej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. To tak, jakbyśmy kupili okulary korekcyjne w aptece bez wcześniejszego badaniau okulisty.

Badanie stóp składa się z kilku etapów. Rozpoczyna je wywiad, w trakcie którego specjalista pyta o dolegliwości, noszone obuwie, przebyte urazy i kontuzje. Następnie każdy pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie, plantografie. Całe badanie wieńczy badanie manualne.

Badanie przy użyciu specjalistycznych urządzeń diagnostycznych dostarcza szeregu informacji, np. pozwala prawidłowo ocenić część grzbietową i podeszwową stopy, stawy skokowe i kolanowe, kręgosłup. Specjalista uzyskuje informacje na temat obciążenia lub niedociążenia stóp, ustawienia kolan i rzepki, napięcia mięśni łydek. Badania dynamiczne pokazują sposób przetaczania stopy oraz odchylenia kątowe, np. supinacji, gdy stopa „ucieka” na zewnątrz, a także jak jest rozłożony ciężar ciała na stopach oraz jak umiejscowiony jest środek ciężkości.

Dopiero po kompleksowym badaniu stóp fizjoterapeuta dobiera odpowiednią metodę korekty i leczenia. Nierzadko zdarza się tak, że wystarczy odpowiedni zestaw ćwiczeń. Jednak niejednokrotnie pracę stóp należy wesprzeć specjalistycznymi wkładkami.

Wkładki ortopedyczne FootMedica

Można je wykonać podczas jednej wizyty. Są formowane na stopach pacjenta, uwzględniając różnice budowy obu stóp. Może zdarzyć się tak, że np. jedna stopa ma tendencję do nadmiernej pronacji, a druga nie. Wkładki powinny uwzględniać te różnice. Na specjalnym urządzeniu jest pobierany odcisk stopy w pozycji skorygowanej. Na jego bazie wkładka jest formowana na ciepło z materiału termoformowalnego. Z dużą starannością podchodzi się do doboru materiałów. Ważne jest, aby były nie tylko wytrzymałe i wodoodporne, ale także
o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych, co gwarantuje odpowiednią higienę stopy. Osoba, dla której wykonywane są wkładki aktywnie uczestniczy w procesie ich tworzenia.

Do wkładek pacjenci zazwyczaj przyzwyczajają się po ok. 10 dniach.

Indywidualne wkładki dopasowane do potrzeby pacjenta

Materiały oraz odpowiednio umieszczane korekty są dopasowane w zależności od wady stóp, a także problemu, z jakim boryka się pacjent. Mogą być supinujące, pronujące, stabilizujące piętę, odciążające guz piętowy, dla osoby z haluksami, płaskostopiem czy nawracającymi modzelami i nagniotkami. Wykonywane są wkładki dla dzieci, diabetyków, sportowców np. biegaczy, kolarzy, narciarzy, łyżwiarzy, tenisistów. Dodatkowo dostępne są ultra cienkie wkładki do butów na obcasie. Co prawda nie spełniają swojej funkcji
w 100% tak jak w butach na płaskiej podeszwie, ale znacznie podnoszą komfort chodzenia. Warto, szczególnie jeśli buty na obcasie są elementem dress code.

Indywidualne wkładki ortopedyczne wpływają na całą sylwetkę, która wygląda sprężyściej i młodziej. Zadbaj o swoje stopy, które noszą Cię każdego dnia.
 

Sprawdź, czy potrzebujesz indywidulanych wkładek ortopedycznych rozwiązując poniższy test.

Wykonaj test

Nie czekaj aż pojawią się pierwsze dolegliwości, a wady będą trudne do skorygowania!
Umów się na badanie: tel. 516-035-040.