Jeśli jesteś miłośnikiem nart, zapewne już zacierasz ręce i cieszysz się na zbliżający się sezon. Zanim jednak ruszysz na stok i oddasz się białemu szaleństwu, przygotuj się tak, aby jazda na nartach była prawdziwą przyjemnością. Jak to zrobić najlepiej? My zaczynamy od podstaw.

Niektórzy mawiają, że jeździ się nie na nartach lecz na stopach. Jest w tym dużo prawdy. Współczesne techniki jazdy w narciarstwie zwróciły uwagę na znaczenie pracy stóp i konieczność korekty ewentualnych wad. Dlaczego?

Technika jazdy na krawędziach, a w narciarstwie biegowym krok łyżwowy wymagają doskonałego przylegania stopy do podeszwy buta. Dodatkowo wymuszają aktywną pracę przyśrodkowej krawędzi stopy, w tym palucha! Krótko mówiąc zadanie polega na tym, aby podczas jazdy stopa mogła wykonać prawidłowo nacisk na przyśrodkową część podeszwy buta, a tym samym na krawędź wewnętrzną narty.

Wady stóp (koślawość, szpotowatość, stopa płaska, paluch koślawy, stopa Mortona i Rothbarta) zaburzają pracę całego narządu ruchu. Przede wszystkim mają negatywny wpływ na chód, powodują przeciążenia w wyższych piętrach narządu ruchu, wpływają na jego dynamikę. Tym samym znacząco obniżają bezpieczeństwo i efektywność uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Jak do tej pory radzili sobie narciarze?

W celu  zmniejszenia negatywnego wpływu wad stóp podczas jazdy na nartach u narciarzy stosowano różne regulacje cholewki butów, głównie tzw. canting, który niwelował koślawość lub szpotawość kolan. Jednak w technice jazdy na krawędziach canting nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nieodpowiedni canting cholewki buta zamiast ułatwiać pracę stóp, utrudnia wprowadzenie narty
w ślizg na krawędzi i wymaga zwiększenia kąta pochylenia kolan „na stok”, a to prowadzi do przeciążenia.

W przypadku wad stóp nie wystarczy wykonanie dopasowanych do stopy wkładek w sklepie sportowym. Przede wszystkim wynika to z tego, że wcześniej stopa powinna być zbadana, zatem przeprowadzamy szczegółowe badanie stóp w gabinecie podologii ortopedycznej. Poza tym wkładki muszą być wykonane przez specjalistów fizjoterapeutów, którzy mają specjalistyczną wiedzę. Dzięki temu mamy pewność, że zostanie uwzględniona korekta istniejących zaburzeń stóp. W odróżnieniu od indywidualnych wkładek, te ze sklepu sportowego często odwzorowują istniejącą wadę, ale nie korygują jej.

Obecnie coraz więcej producentów butów narciarskich zauważa konieczność wkładek i proponuje swoim klientom formowalne wkładki do butów narciarskich. Nie jest to jednak powszechna praktyka.

Czym się różnią wkładki do butów narciarskich od takich do codziennego noszenia?

Przede wszystkim są wykonane z grubszego materiału. Wkładka ma za zadanie zapewnić całkowite przyleganie stopy do buta. To co jest bardzo ważne, nie tylko biernie podtrzymują stopę, ale korygują obecne wady. Proces wykonania wkładek do butów narciarskich jest taki sam jak do butów codziennych.

W czym pomogą wkładki do butów narciarskich?

W przypadku obecnych wad stóp wkładka korygująca pozwala:

  1. utrzymać oś podudzia – pięta.  Bez powstawania kątowego odchylenia pięty.
  2. precyzyjnie przenosić siły nacisku ze stopy na krawędź buta bez obciążania pracą kolan.
  3. niwelować istniejące, często odmienne wady i różnice w budowie prawej i lewej stopy.

Przed sezonem narciarskim warto zadbać o swoje stopy, aby dyskomfort czy ból nie zepsuły nam długo wyczekiwanego wyjazdu.

 Nie czekaj z decyzją na ostatnie dni przed wyjazdem, zbadaj stopy już teraz. Masz pytania - zadzwoń 516 035 040.