Stopa atlety, czyli grzybica stóp – objawy, przyczyny, leczenie

Z grzybicą stóp boryka się ok. 20% osób i aż ponad połowa osób regularnie uprawiających sport, stąd też nazwa schorzenia. Nieleczone zakażenie grzybicze skóry stóp może być przyczyną grzybicy paznokci, której leczenie jest trudne i długotrwałe. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Pierwszym sygnałem jest zaczerwienienie skóry na stopach. Następnie można dostrzec drobne pęcherzyki, pojawiający się obrzęk, swędzenie i pieczenie. Najlepiej od razu udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie, ponieważ zakażona skóra może pękać, łuszczyć się, a nawet odchodzić sporymi płatami. Pęknięcia, szczególnie pomiędzy palcami stóp, tworzenie się ran oraz owrzodzeń świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

Na początku grzybica rozwija się zazwyczaj pomiędzy czwartym a piątym palcem stopy. Następnie bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne palce i na podeszwę stopy. Jest to spowodowane brakiem dostępu do powietrza, większą wilgotnością i ciepłem w tych miejscach skóry.

Osoby zmagające się ze „stopą sportowca/atlety” najczęściej skarżą się na:

  • swędzącą wysypkę
  • zaczerwienienie i łuszczenie pomiędzy palcami stóp i na ich podeszwach
  • nadmierne pocenie się stóp
  • uczucie pieczenia, a nawet „palenia się” stopy
  • sączące się pęcherzyki
  • nieprzyjemny zapach stóp

Jakie mogą być przyczyny grzybicy stóp?

Schorzenie stopy atlety (sportowca) jest wywoływane przez różne rodzaje grzybów, najczęściej tzw. dermatofity. Grzyby te rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych.

Podstawową przyczyną grzybicy stóp jest nieodpowiednia higiena. Ciepłe i nieprzewiewne buty (np. gumowe) bądź ciasne i za małe oraz skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów – wszystko to powoduje nadmierne zawilgocenie i przegrzewanie stóp.

Ryzyko zakażenia zwiększa się podczas nie przestrzegania zasad higieny w miejscach publicznych: siłowni, basenie, saunie i łaźni. Szczególnie tam grzyby szybko się rozmnażają, dlatego też należy pamiętać o klapkach kąpielowych i dokładnym osuszeniu stóp. Istotnymi czynnikami sprzyjającymi zakażeniom grzybicy są zadrapania i urazy na stopach. Grzyby z łatwością mogą wniknąć w głąb naskórka. Warto pamiętać, że grzyby mogą być przenoszone przez bezpośredni kontakt.

Jak leczyć grzybicę stóp?

Zazwyczaj przed doborem odpowiedniej terapii, dermatolog wykonuje tzw. badanie mikologiczne. Polega ono na pobraniu próbek zmian chorobowych, które następnie poddaje się badaniu pod mikroskopem, a następnie hodowli. Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że chory zmaga się z grzybicą.

Bardzo istotne jest różnicowanie z innymi chorobami, które mogą dać podobne objawy kliniczne jak grzybica stóp np. wyprysk potnicowy, łuszczyca czy wyprysk modzelowaty.

W zależności od stopnia zaawansowania grzybicy, stosuje się różne metody leczenia. Najczęściej jest leczenie doustne, które jest kosztowne i uszkadzające narządy wewnętrzne lub leczenie miejscowe, które jednak jest mało skuteczne.

Leczenie grzybicy stóp jest długotrwałe - od 4 do 6 tygodni. Częstym błędem chorego jest zaprzestanie stosowania leków przeciwgrzybiczych zaraz po ustąpieniu objawów. Niedoleczona grzybica prowadzi do częstych nawrotów choroby. Aby upewnić się, że grzybica została wyleczona, należy przyjmować leki przez kolejne 2 tygodnie od przywrócenia dobrego stanu skóry.

Laser Lunula™ - nowa metoda leczenia grzybicy stóp!

W ostatnich latach w USA opracowano metodę i skonstruowano urządzenie o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu chorób paznokci, przede wszystkim w grzybicy. Laser ten o nazwie LUNULA™ nie uszkadza płytki paznokcia, zabiegi są bezbolesne, bez skutków ubocznych. Przeciętnie wystarczają 4 naświetlania w okresie 30 dni, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.

Jak działa Laser Lunula?

Laser Lunula to zimny laser, który łączy w sobie dwie fale o różnej długości. Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, druga z kolei pobudza procesy immunologiczne organizmu. Dwie wiązki światła: czerwona i niebieska, poprzez obroty naświetlają całe zmienione chorobowo paznokcie, działając również na wały i macierz paznokcia. Przeciętnie wystarczają 4 naświetlania w okresie 30 dni, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.

Zalety terapii z laserem Lunula, potwierdzone w badaniach klinicznych:

  • cztery 12-minutowe zabiegi pozwalają się pozbyć grzybicy paznokci,
  • terapia jest bezbolesna i bezdotykowa, bez dodatkowego czasu potrzebnego na regenerację lub gojenie,
  • pozwala na wzrost nowych zdrowych paznokci bez skutków ubocznych.

Światło lasera przenika przez płytką, nie uszkadzając paznokcia ani otaczającej go skóry, a zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia. Terapia z zastosowaniem lasera Lunula™ pozwoli ponownie mieć jasne proste, ładnie wyglądające paznokcie dzięki zaledwie kilku bezbolesnym zabiegom. Poznaj naszą wiosenną promocję!

 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online