Jak wybrać krem do stóp?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo firm oferujących kremy do stóp. Różnią się konsystencją, wchłanialnością, składem i zapachem. Należy pamiętać, że wybierając krem musimy kierowac się potrzebami naszych stóp. Nie należy stosować kremów tych samych, które stosujemy do twarz.  Skład takich preparatów znacznie różni się do tego stosowanego na stopy. Najczęstszym problemem w obrębie stóp jest nadpotliwość wraz z towarzyszącą tendencją do infekcji grzybiczych, jak i przesuszenie skóry prowadzące do pęknięć i rozpadlin.

Całe nasze ciało opiera się na stopach, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Stopy nadpotliwe z tendencją do infekcji grzybiczych

Wydzielanie potu to reakcja obronna organizmu na przegrzanie. Problem pojawia się, gdy proces termolegulacji zostaje zaburzony, gruczoły potowe wydzielają nadmierna ilosć potu, pojawia się nieprzyjemny zapach. Brak odpowiedniej pielęgnacji prowadzi bardzo często do powtania grzybicy.

Preparaty do stóp z tendencją do nadpotliwości powinny zawierać substancje hamujace rozkład bakterii, odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach oraz substancje przeciwgrzybicze i odświeżające.

Takimi substancjami są m.in:

Sole glinu – spowalniają proces wydzielania potu

Triclosan – ogranicza rozwój bakteri

Clotrimazol – działa przeciwgrzybiczo

Olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie i przeciwiwrusowo

Rozmaryn – posiadna silne właściwości bakteriostatyczne

Szałwia – posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne.

Mięta – hamuje rozwój mikroorganizmów, działa odświeżająco oraz daje uczucie chłodu.

Na rynku dostępne są kremy w formie pianki, które szybko się wchłaniają nie pozostawiając lepkiej warswy.

Stopy przesuszone

Suchość skóry obserwujemy zazwyczaj na krawędziach i palcach stóp oraz pięcie. Naskórek łuszczy się, często piecze i swędzi. Nie odpowiednia pielęgnacja prowadzi do pęknięć lub rozpadlin, które są następstwem krwawień i stanów zapalnych.

Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych odpowiedzialnych za elastyczność. Bardzo często suchość stóp jest skutkiem chorób np. układu krwionośnego, tarczycy, chorób reumatoidalnych oraz cukrzycy.

W skład kremów do skóry suchej powinny wchodzić m.in:

Mocznik i gliceryna – substancje silnie nawilżające

Mocznik jest substancja powstającą w naszym organizmie – jest ubocznym produktem przemiany białek. W skórze jest odpowiedzialny za nawilżenie. Na rynku dostępne są kosmetyki o różnym stężeniu mocznika:

- do 10% nawilża oraz zmiękcza skórę

- powyżej 10% działa złuszczająco przez co zwiększa przenikanie składników aktywnych np. witamin w głąb skóry.

Masło Shea – regeruje i odzywia skórę

Pantenol – nawilża skórę, działa łagodząco i regenerująco

Witamina A – wpływa na syntezę kolagenu i elastyny przez co poprawia elastyczność skóry, ma działanie złuszczające, pobudza naskórek do odnowy.

Lanolina – tworzy barierę zmniejszającą ucieczkę wody przez co wpływa na poziom nawilżenia

 Aby kremy miały możliwość zadziałać potrzebne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed aplikacją kosmetyku. Przy zbyt zrogowaciałej skórze składniki aktywne aplikowanego preparatu nie bedą miały możliwości przeniknąć przez warstwę rogową. Warto zasięgnąć opini specjalisty podologa w kwesti domowej pielęgnacji, ponieważ każda skóra stóp jest inna i  wymaga indywidualnego podejścia. Podolog po przeprowadzonej rozmowe z klientem oraz po obejrzeniu stóp doradzi jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja, jak regularnie powinna być wykonywana i jakich kosmetyków należy stosowac aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami przez cały rok!

 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online