Na lato czekamy cały rok! Czy Twoje stopy są już gotowe? Muszą być nie tylko zadbane, ale i zdrowe. Wysokie temperatury, słońce, podróże mogą stanowić dla nich wyzwanie. Nasi podolodzy z FootMedica wymieniają najczęstsze problemy stóp oraz sposoby radzenia z nimi.

Pocące się stopy

Czy wiesz, że w parze stóp znajduje się 250 000 gruczołów potowych? Jeśli w upalne dni nie rezygnujesz z zakrytych butów, sprawiasz, że wydzielanie potu się zwiększa. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Nadpotliwość stóp może być jednym z objawów towarzyszących cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym lub niedoczynności tarczycy. Może być także spowodowana stresem, nieprawidłową dietą, nadwagą, złą pielęgnacją lub noszeniem skarpetek z tworzyw sztucznych.

Jak pomoże podolog?

  • Skutecznym zabiegiem zwalczającym nadmierną potliwość jest jonofereza. Jest to bezbolesna terapia zmniejszająca aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Jeden zabieg trwa ok. 20 min i wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu.

  • Specjalista dobierze dla Ciebie odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, które zawierają składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol.

Odciski, nagniotki

Amatorzy pieszych wędrówek są szczególnie narażeni na powstanie odcisków czy nagniotków. W wyniku tarcia oraz przegrzania się stóp powstaje czop rogowy, który naciska na skórę. Mogą powstawać z powodu noszenia niewygodnego obuwia.

Jak pomoże podolog?

  • Z takimi zmianami jak odciski, modzele czy nagniotki powinniśmy przyjść do gabinetu podologicznego. Odciski są usuwane mechanicznie za pomocą narzędzi takich jak: dłuto, skalpel czy frezarki podologicznej. Zabieg jest bezbolesny, usuwany jest cały zakorzeniony odcisk, bez naruszania żywej tkanki skórnej, nie pozostawiając rany.  Następnie podolog aplikuje preparat regenerujący i odkażający, zakłada opatrunek i odciążenie zabezpieczające przed naciskiem. Wszystko trwa około pół godziny.

  • Więcej na temat usuwania odcisków przeczytasz tutaj.

Suche stopy, pękające pięty

Wysokie temperatury, spacery po piasku sprawiają, że stopy stają się suche, a pięty mogą zacząć pękać. Wtedy stają się łatwym celem dla bakterii. Więcej na temat pękających pięt przeczytasz tutaj.

Jak pomoże podolog?

  • Podczas pierwszej wizyty podolog usunie nadmiernie narastający martwy naskórek. W ten sposób minimalizowane są szczeliny i pęknięcia,  które końcowo są wygładzane, tak by nie zostawiać nierówności skórnych. Na końcu podolog nakłada opatrunek z maścią regenerująca lub, jeśli zachodzi potrzeba i pęknięcia są głębokie, przy pomocy preparatów przeznaczonych do gojenia ran. Zabezpiecza również piętę materiałami odciążającymi, co umożliwi pełną regenerację.

Obrzęki

Obrzęki stóp często dotykają osoby wykonujące pracę stojącą lub siedzącą. Upalne dni szczególnie potrafią doskwierać. Mogą być również oznaką wielu chorób, związanych z nerkami, tarczycą, sercem. Często również dotyczą kobiet w czasie ciąży i przed menstruacją.

Jak pomoże podolog?

  • Masaże stóp i nóg usprawniają przepływ krwi i limfy. Polecany jest drenaż limfatyczny.

  • W gabinecie ortopodologicznym fizjoterapeuta pomoże za pomocą kinesiotapingu. Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach.

Grzybica paznokci

Jeśli w trakcie wyjazdu korzystasz z publicznych basenów i toalet musisz zachować szczególną higienę. W takich miejscach można bardzo łatwo zarazić się grzybicą. Przypadłość objawia się zmianą koloru płytki paznokcia. Zmianom w wyglądzie towarzyszy zgrubienie oraz podniesienie paznokcia, kruchość paznokcia oraz ból, podczas chodzenia.

Jak pomoże podolog?

  • Podolog pobierze próbkę oraz zleci wykonanie badanie mykologiczne, aby stwierdzić czy zmagasz się z grzybicą.  

  • W gabinecie podologicznym w FootMedica w Warszawie może zaproponować skuteczną terapię laserem Lunula. Laser ten jest urządzeniem o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu chorób paznokci. Światło lasera przenika przez płytkę, nie uszkadzając ani paznokcia ani otaczającej go skóry, zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia. Zabieg trwa 12 minut i jest powtarzany w odstępach około tygodnia, zazwyczaj czterokrotnie. Więcej na temat laseru Lunula przeczytasz tutaj.

Przygotuj swoje stopy na wakacyjne podróże, tylko wtedy bez skrępowania założysz sandałki i bez bólu przejdziesz dalekie szlaki. Umów się do FootMedica, na terenie Warszawy umówisz się również online.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online