5 sposobów na bezpieczne bieganie, gdy jest ślisko

Moda na bieganie trwa już kilka sezonów, a miłośników tej dyscypliny nie brakuje nawet wtedy, gdy na dworze panują ekstremalne warunki pogodowe. Jak przygotować swoje stopy na spotkanie ze śliską nawierzchnią?

Wielu biegaczy rezygnuje z treningów wraz z pierwszym jesiennym deszczem lub minusową temperaturą, twierdząc, że łatwiej wtedy o przeziębienie lub kontuzję. Jest w tym trochę racji, jednak warto pamiętać, że bieganie w trudnych warunkach pogodowych ma swoje zalety, a odpowiednie przygotowanie zapewni nam bezpieczny bieg – nawet na śliskich nawierzchniach.

Jakie zadania pełni stopa dla biegaczy?

Nie bez powodu mówi się, że stopy są naszą podstawą. Pojawiające się zaburzenia w obrębie stóp mogą wpłynąć niekorzystnie na cały narząd ruchu. Problemy z samą stopą mogą mieć swoje odzwierciedlenie np. w bolącym kolanie, biodrze czy kręgosłupie. To pociąga za sobą również zwiększone zużycie energii przez organizm - nieadekwatne do wykonywanego zadania, przez co staje się ono mało efektywne. Stopy pełnią ważną funkcję amortyzacji i pozwalają na prawidłowe wybicie.

Jak biegać bezpiecznie?

1. Rozgrzewka

Wielu biegaczy o tym zapomina, a jest to obowiązkowa część treningu. Rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji oraz powiększa zakres ruchu w stawach. Dodatkowo wzmacnia ścięgna – polepsza ukrwienie mięśni, co za tym idzie lepszy dostęp tlenu i substancji odżywczych do mięśni, co gwarantuje szybszą regenerację. Rozgrzewka zwiększa efektywność treningu i warto o niej pamiętać również po zakończonym bieganiu.

2. Obuwie

Podczas biegu stopa nie pracuje trójpłaszczyznowo. Jest to możliwe tylko na naturalnym podłożu. Słaba amortyzacja, pojawiające się przeciążenia i reakcje od podłoża przenoszą się nie tylko na stopy, ale także na wyższe partie narządu ruchu stopniowo je degradując. Właśnie dlatego ważne jest, aby biegać w odpowiednim obuwiu.

3. Skarpety

Zwracajmy uwagę na skład materiału skarpet. Dobrze sprawdzają się te, które mają jak największą zawartość naturalnych włókien bawełnianych lub bambusowych. Niektóre skarpety zawierają również jony srebra, które zapobiegają namnażaniu się bakterii – warto w takie się zaopatrzyć. Dzięki temu unikniemy otarć, pęcherzy i przykrych dolegliwości, jak grzybica stóp, która jest zmorą wielu biegaczy.

4. Indywidualne wkładki ortopedyczne

Wkładki są formowane bezpośrednio na stopie, dopasowane do potrzeb stóp i rodzaju wady lub problemu. Dlatego wykonanie wkładek poprzedza szczegółowy wywiad i kompleksowe badanie.
W przeciwieństwie do tradycyjnych wkładek – które jedynie biernie podpierają stopy – wspomagają i stymulują określone ich funkcje. Pozytywnie działają na cały narząd ruchu: od stóp do kręgosłupa. Polecane szczególnie osobom aktywnym, poprawiają komfort i bezpieczeństwo biegania.

5. Kinesiotaping

Jest to japońska metoda plastrowania – elastyczne taśmy, bez substancji leczniczych przeciwzapalnych, chłodzących rozgrzewających. O ich działaniu decyduje aplikacja – stopień naprężenia taśmy, kierunek oklejania i plan działania, czyli co dzięki plastrowi ma się wydarzyć Kinesiotaping zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni i stawów, stymuluje osłabione mięśnie, zmniejszając ryzyko urazów, poprawia zwartość stawów, odciąża przeciążone struktury czy koryguje niewłaściwe pozycje stawu.

Utrudnione warunki pogodowe to szansa na doskonalenie swojego treningu, a bieganie po miękkim śniegu to dobry sposób na odciążenie stawów. I chociaż nasze stopy są narażone na wiele niebezpieczeństw, to odpowiednie przygotowanie i zachowanie zdrowego rozsądku pozwolą nam cieszyć się bieganiem także na śliskich nawierzchniach. Ponadto miękkie i śliskie nawierzchnie powodują, że trening biegowy jest równocześnie treningiem proprioceptywnym, poprawiającym koordunację.

Bieganie po śliskiej powierzchni zwieksza ryzyko kontuzji. Zapraszamy na konsultacje do fizjoterapeuty, który pokaze Ci jak przygotować sie do takiego biegania, na co zwracać uwagę, jak wzmacniać stabilizację ciała, jakie ćwiczenia funkcjonalne wykonywać, aby takich kontuzji unikać.

www.footmedica.pl

Tel. 516 025 020