Brodawki stóp to niewielkie, wyczuwalne w dotyku grudki na skórze - mnogie lub pojedyncze – które wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego. Niestety jest to dość często występująca przypadłość. Kiedy już się pojawią, ważne jest udanie się do specjalisty i szybkie podjęcie leczenia. Jak może przebiegać takie leczenie obrazuje przypadek pacjentki FootMedica.

Brodawkami łatwo można się zarazić  poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa, o co nie trudno w takich miejscach publicznych jak baseny, sauny, prysznice na siłowni, czy w hotelu. Brodawki zazwyczaj w postaci twardego, guzowatego narośla najczęściej występują w miejscach, na których opiera się ciężar ciała – śródstopie, pięta, palce. Ucisk na zmienione chorobowo miejsca, często powoduje dyskomfort podczas chodzenia.
Jednym ze skutecznych sposobów leczenia brodawek jest miejscowe zastosowanie azotanu srebra, które powinno być poprzedzone odpowiednim oczyszczeniem zmian na stopie przez podologa.

Historia pacjentki FootMedica:

Pacjentka (44 lata) zgłosiła się do nas dopiero po 2 latach zmagań z brodawkami na prawej stopie.
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzony został dokładny wywiad podologiczny, analiza stóp, a następnie dezynfekcja, oczyszczenie zmian brodawkowych przy pomocy dłuta oraz skalpela. Po tych czynnościach, na miejsca ze zmianami zaaplikowano azotan srebra (40%) i założono odciążenia (opatrunki).

W ramach zaleceń domowych Pacjentka miała dezynfekować stopy po każdej kąpieli.

Ta sama procedura została powtórzona podczas drugiej, trzeciej i czwartej wizyty, które odbywały się w odstępach ok. 2-tygodniowych.
Efekt tego zaledwie 6-tygodniowego leczenia obrazują poniższe zdjęcia.

Początek leczenia 13.06.17 – zakończenie leczenia 21.07.17

Po zakończonej kuracji Pacjentka otrzymała dalsze zalecenia, tj.: dezynfekcja stóp po każdej kąpieli, po wyjściu z basenu, siłowni, itp., a także regularne wykonywanie pedicure podologicznego w celu usunięcia zrogowaceń.

Podczas wizyty Pacjentki w gabinecie FootMedica w dniu 11.08.2017 (2 miesiące po pierwszej wizycie), zrobiliśmy poniższe zdjęcie, na którym Jej stopa prezentuje się znakomicie.

W ramach profilaktyki należy pamiętać o tym by utrzymywać higienę stóp, często je myć i dokładnie osuszać. Powinno się unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, warto także używać skarpet i butów z tworzyw naturalnych, które gwarantują wygodę i komfort.

Jeżeli natomiast brodawka już się na stopie pojawi – nie zwlekaj, zadzwoń do nas, umów się na wizytę!
Powyższa historia pokazuje, że warto działać od razu - Pacjentka męczyła się sama z problemem 2 lata, a całe leczenie trwało niecałe 2 miesiące.

 

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online