Uwielbiamy jeździć na rowerze – deklaruje to aż 70% Polaków. Niemalże każdy może uprawiać tę formę ruchu, ponieważ siedząc, odciążamy nieco stawy. Jednak nawet wtedy, nasze wiecznie zapracowane stopy nie mają lekko. Jak im pomóc?  

Fizjoterapeuta radzi: noś wkładki

Choć jazda na rowerze faktycznie nie obciąża tak stawów, jak np. bieganie po twardej nawierzchni, to prawidłowa praca stóp jest tu tak samo istotna. Co ma stopa do roweru? Ich nieodpowiednie ułożenie w trakcie wielogodzinnej jazdy może skutkować bólami kolan czy też kręgosłupa. To z kolei nie pozwala nam się cieszyć nawet najpiękniejszymi widokami podziwianymi po drodze. Aby poprawić stabilizację stóp, warto wykonać indywidualne, sportowe wkładki ortopedyczne. Wcześniej jednak, specjalista musi przeprowadzić kompleksowe badania – zarówno manualne, jak i komputerowe. Przed wizytą u specjalisty warto rozwiązać nasz test.

Noszenie wkładek podczas jazdy, pozwala likwidować niepożądane ruchy boczne w stawie kolanowym, które to właśnie wywołują ból i dyskomfort. W dodatku normuje się wykorzystanie stawu i mięśni na około niego, odpowiedzialnych za zgięcia i wyprosty. Pozwala to uniknąć zaburzeń i osłabienia siły mięśniowej. Likwidując luzy wewnątrz buta, optymalizujemy zużycie energii włożonej w pedałowanie, dzięki czemu możemy to robić szybciej i dłużej (nie tracimy mocy!).

Wniosek: dzięki wkładkom nie tylko zabezpieczamy swoje dolne narządy ruchu, ale i możemy osiągać lepsze wyniki sportowe.

W przypadku jakich schorzeń wkładki są szczególnie zalecane?

Noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych ułatwia codzienną pracę stóp zarówno z niewielkimi wadami budowy, jak i stóp dotkniętych poważniejszymi schorzeniami. Są to między innymi:

·         zapalenie rozcięgna  podeszwowego,

·         niestabilność stawu skokowego,

·         stopa supinująca/pronująca (działająca niekorzystnie na napięcie mięśniowo-więzadłowe),

·         przerost mięśni gruszkowatych (powodujący ucisk na nerw kulszowy),

·         boczne przyparcie rzepki (dysproporcja w sile mięśniowej mięśnie czworogłowych względem dwugłowych),

·         zespół pasma biodrowo-piszczelowego (tzw. syndrom cyklisty),

·         zapalenie ścięgna Achillesa,

·         przykurcz mięśni grupy kulszowo-goleniowej,

·         przeciążenia przodostopia (powodujące płaskostopie poprzeczne, odciski czy modzele).

Podolog radzi: nie przegrzewaj stóp

Zalecane przez fizjoterapeutów wkładki są wykonane z lekkich, wytrzymałych materiałów, dzięki czemu ich noszenie jest bardzo komfortowe. Są pokryte nanocząsteczkami srebra, przeciwdziałającymi poceniu się stopy. Prawidłowe odprowadzanie wilgoci jest równie ważne dla stóp, jak ich poprawne ustawienie. Właściwą termoregulację zapewniamy przede wszystkim poprzez dobieranie skarpet i obuwia z oddychających materiałów.  Można także wspomóc się specjalistycznymi kosmetykami – sprayami, bądź balsami ograniczającymi potliwość stóp. Warto sprawdzić, czy zawierają one niezbędne składniki aktywne. Przykładowe związki regulujące aktywność gruczołów potowych to sole glinu, zaś antybakteryjnie i odświeżająco działa mentol, rozmaryn oraz szałwia. Jeśli zaopatrzyliśmy się w taki specyfik, należy używać go przed każdą przejażdżką rowerową. Nie musimy się wówczas martwić o wystąpienie zakażeń grzybiczych.

Czy ważna jest także właściwa pielęgnacja paznokci?

Przy długotrwałym pedałowaniu może dochodzić do urazów i wrastania paznokci – zwłaszcza, jeśli mamy źle dopasowane, zbyt ciasne obuwie. Uszkodzone czy wrastające paznokcie powodują ból odczuwalny przy chodzeniu lub bieganiu. W dodatku nie wyglądają zbyt estetycznie, a przecież sezon na odkryte buty tuż-tuż. Aby uniknąć takich problemów, oprócz zakupu odpowiednich adidasów, należy zadbać o prawidłowe obcinanie paznokci. Skracamy je zgodnie z kształtem opuszka palca – ani za krótko, ani zbyt długo. Robimy to na wprost, delikatnie zaokrąglając brzegi. Pozostawianie ostrych krawędzi to najczęstsza przyczyna pojawienia się problemu wrastania paznokci.

Teraz wiesz już wszystko, żeby przed wyruszeniem na następną wyprawę rowerową. Dobrze przygotuj swoje stopy do wycieczek rowerowych, umów się na badanie stóp i sprawdź, czego potrzebują Twoje stopy. Do zobaczenia na trasie!

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online