Czy wiesz dlaczego warto badać dziecięce stopy i jak często należy to robić? A może zastanawiasz się jak  wygląda takie badanie? Spieszymy z garścią przydatnych informacji!

Pierwsze badanie małych stóp

Na pierwsze badanie stóp warto wybrać się między 2 a 4 rokiem życia swojej pociechy i to nawet wtedy, kiedy nie zauważymy w jej stopach żadnych niepokojących zmian. Takie badania warto powtarzać raz na pół roku, ponieważ dzieci w tym wieku szybko rosną i bardzo dynamiczne zmienia się całe ich ciało. Specjalista, jakim jest podolog ortopedyczny, może zauważyć pewne odchylenia od normy w rozwoju dziecka, których rodzice nie są w stanie samodzielnie wychwycić. Szybka korekcja wykrytej wady stóp uniemożliwi jej negatywny wpływ na wyższe partie narządu ruchu, w tym między innymi kolana oraz kręgosłup.

Sygnały ostrzegawcze

W momencie zaobserwowania u dziecka koślawych kolan czy wykrzywiania stopy w bucie, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do specjalisty. Wskazaniem do wizyty u podologa ortopedycznego jest także płaskostopie, aczkolwiek dopiero po osiągnięciu przez Twoją pociechę 4-5 roku życia. Wcześniej mamy do czynienia z płaskostopiem fizjologicznym, czyli naturalnym. Inne sygnały alarmujące o problemach ze stopami to częste chodzenie na palcach, krzywienie zapiętków w butach, potykanie się, tzw. chód gołębi bądź wręcz przeciwnie: chodzenie na zewnętrznych krawędziach. Zwróć także uwagę czy dziecko nie uskarża się na bóle stawów czy też kręgosłupa.

Badanie stóp warto również przeprowadzić u wszystkich dzieci, które w rozwoju niemowlęcym ominęły poszczególne etapy rozwoju (np. raczkowanie) lub zaczęły samodzielnie chodzić jeszcze przed ukończeniem 10. miesiąca życia.

Przebieg badania

Badanie dziecięcych stóp rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami. Pytamy o dolegliwości, urazy, noszone obuwie, a także o szczegóły rozwoju w okresie niemowlęcym: czy dziecko raczkowało, a jeśli nie to w jaki sposób się przemieszczało, czy stosowano tzw. chodzik, kiedy maluch zaczął stawiać pierwsze samodzielne kroki. Są to informacje, które pozwalają dostrzec źródło zaburzeń statyki ciała dziecka. Podczas badania sprawdza się nie tylko stopy dziecka, ale całą postawę jego ciała: ustawienie stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, miednicy oraz kręgosłupa.

Na macie tensometrycznej podłączonej do komputera uzyskujemy na przykład informację na temat obciążania obu stron ciała, a także sprawdzamy jak rozkłada się ciężar ciała na stopie. Analizujemy także wzorzec chodu, czyli w jaki sposób stawiane są stopy , jako porusza się dziecko . Potem mały pacjent przechodzi do podoskopu – urządzenia, które umożliwia oglądanie stóp od dołu, w pozycji stojącej. Ostatni sprzęt to plantograf, za pomocą którego wykonuje się odbitkę stóp, by ocenić strefy największego nacisku i kształt stopy pod obciążeniem. Kolejno następuje badanie manualne napięcia mięśni i ruchomości stawów. Na koniec można postawić diagnozę i zadecydować o sposobie leczenia. W zależności od wyników badania mogą to być indywidualne ćwiczenia, niekiedy uzupełnione noszeniem spersonalizowanych wkładek ortopedycznych.

Jeśli decydujemy się na leczenie za pomocą indywidualnych wkładek korygujących oraz ćwiczeń które terapeuta zaleci do wykonywania w domu, bardzo istotne są wizyty kontrolne. Podczas takiego spotkania terapeuta monitoruje efekty ćwiczeń np. zwiększenie siły i wydolności mięśni lub ich elastyczności, kontroluje reakcję stóp na zastosowaną  we wkładkach korektę i w zależności od rezultatu może ją zmniejszyć bądź zwiększyć dostosowując do aktualnego stanu. Takie postępowanie ma na celu skrócić czas terapii do niezbędnego minimum.

Chcesz zbadać stopy swojego dziecka?  Zadzwoń, znajdziemy dogodny dla Was termin: 516 035 040.

Możesz też umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online