Jeśli potrafisz zrobić szpagat bez przygotowania, przyciągnąć kciuk do przedramienia, obserwujesz u siebie przeprosty łokci i kolan, to oznacza, że jesteś hipermobilny. Co to dla Ciebie znaczy i jak zminimalizować negatywne skutki schorzenia?

Cechy szczególne nadruchomości stawów

Przede wszystkim  charakteryzuje się wiotkością oraz zwiększonym zakresem ruchów w stawach. Choć hipermobilność pozwala nam wzbudzić podziw otoczenia swoją nadzwyczajną elastycznością, na dłuższą metę może być uciążliwa i powodować różne, często nieoczywiste dolegliwości.

Hipermobilność może być wrodzona, wówczas jej  przyczyn należy upatrywać w zmianach genetycznych kolagenu w więzadłach i stawach, bądź zostać nabyta np. w wyniku urazu.

W Polsce na hipermobilność cierpi między 12 - 24 procent osób dorosłych.

Supermoc czy przekleństwo?

Ruchomość stawów w młodym wieku może działać pozytywnie na nasz odbiór otoczeniu, podczas zajęć sportowych czy zabaw integracyjnych możemy pochwalić się akrobatycznymi zdolnościami. Niemniej jednak w dorosłym życiu hipermobilność może poważnie uprzykrzać życie.

Pacjenci skarżący się na hipermobilność często mogą być odbierane jako osoby niespokojne oraz nadpobudliwe. Zazwyczaj przebywając w jednej pozycji przez dłuższy czas odczuwają nasilający się ból. Szczególnie po dłuższym siedzeniu, a nawet leżeniu.

Wśród objawów hipermobilności wymienia się m.in.:

 • predyspozycje do zwichnięć oraz skręceń stawów;

 • tendencje do otyłości;

 • niedbała postawa, tzw. sylwetka sway back ze znacznym pogłębieniem krzywizn kręgosłupa,

 • zaburzenia koordynacji;

 • reumatyzm tkanek miękkich;

 • dysfunkcje w obrębie żuchwy;

 • zaburzenia snu;

 • koślawość kolan;

 • skrzywienie kręgosłupa;

Wśród mniej oczywistych objawów specjaliści zaliczają objawy psychodepresyjne (często latami pacjenci cierpią z powodu dolegliwości bólowych nie wiedząc, co tak naprawdę im dolega i co mogą zrobić, aby zmniejszyć objawy), zmiany dermatologiczne (rozstępy, łatwość wybroczyny, żylaki i pajączki) oraz zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.

Jak funkcjonować z nadruchomością stawów?

Hipermobilność jest schorzeniem, którego nie można wyleczyć. Najważniejsze jest postawienie diagnozy, aby wiedzieć, jak minimalizować negatywne skutki nadruchomości stawów.

W przypadku stwierdzonej wiotkości stawów u pacjenta specjaliści zalecają m.in.:

 • wybór aktywności oraz zawodu nie powodujących nasilenia się hipermobilności ze zmieniającą się pozycją ciała,

 • stosowanie diety bogatej w witaminę E, magnez, selen oraz cynk,

 • kontrolowanie masy swojego ciała,

 • uprawiania dyscyplin sportowych, które nie obciążają stawów, np. pływanie, jazda konna, narciarstwo biegowe, pilates oraz nordic walking,

 • unikanie sportów ekstremalnych,

 • wzmacnianie mięśni kręgosłupa oraz stawów poprzez ćwiczenia z wykorzystaniem gum, tubingów, taśm trx oraz  przyrządów, których wymagają utrzymania napięcia ciała,

 • korzystanie z obuwia ortopedycznego.

Hipermobilność, a stopy

Pacjenci zmagające się hipermobilnością na co dzień częściej cierpią na wady stóp. Osoby z nadruchomością stawów mają tendencję do dwóch form płaskostopia: stopy płaskiej wiotkiej oraz poprzecznie płaskiej, a także powstawania paluchów koślawych, tzw. haluksów, czyli narośli kostnych. Stopa płaska wiotka charakteryzuje się niewydolnością więzadeł, odpowiadających za stabilizację stopy. Może to powodować bóle w stawie skokowym oraz podeszwy. Stopa poprzecznie płaska jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni i więzadeł.

Zauważyłeś u siebie objawy hipermobilności?

Po przeczytaniu artykułu stwierdzasz, że prawdopodobnie masz hipermobilność? Mamy dobrą wiadomość: dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta i dyrektor merytoryczna FootMedica specjalizuje się w temacie hipermobilności. Zapraszamy na konsultacje.

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online