Dzieci potrafią bez problemu chodzić w butach nawet o dwa rozmiary za małych. Wiemy, jak ważne jest prawidłowe zmierzenie stopy dziecka, ale każdy, kto kupował buty dla malucha, wie, że jest to nie lada wyzwanie. Przecież nawet dwulatek nie powie, czy jest mu wygodnie. Jak mierzyć stopy dziecku? Mamy dla Was kilka sprytnych wskazówek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

1. Podeprzyj się ścianą

Podłóż kartkę papieru (najlepiej w kratkę) i dosuń ją do ściany. Ustaw dziecko przy ścianie tak, aby za piętą był kąt prosty. Zaznacz długość najdłuższego palca dla obydwu stóp (wcale nie musi to być paluch). Następnie zmierz długość od ściany do najdłuższego palca. Pamiętaj, że stopy mogą się różnić długością i wtedy bierzemy pod uwagę długość stópki większej.

2. Zabawa z pudełkiem

Wykorzystaj do pomocy sztywne kartonowe pudełko. Włóż nóżkę dosuwając piętę do jednego boku, następnie dokładnie zaznacz koniec najdłuższego paluszka. Sięgnij po centymetr i zmierz długość stopy. Drugą stopę mierzymy analogicznie. Jeśli pudełko jest duże, uda Ci się zmierzyć obie stopy przy jednym podejściu.

3. „Kolorowanki - obrysowanki”

Ułóż na podłodze kartki i postaw na nie dziecko. Trzymając pionowo kolorowy flamaster obrysuj kształt stóp. Będzie Ci łatwiej najpierw obrysować jedną stopę, a potem drugą. Następnie zmierz stopę od najbardziej wysuniętego miejsca na pięcie do najbardziej wysuniętego punktu przy palcach. Możesz zaangażować dziecko do wspólnego pokolorowania obrysu stóp.

4. Zakupy z patyczkiem

Dawnym sposobem było przycinanie patyczka na długość stopy dziecka i sprawdzenie czy długość buta jest odpowiednia. Pamiętaj, że to może być dobry sposób w eliminacji zdecydowanie za dużych lub za małych bucików. Przed zakupem dziecko powinno przymierzyć buty w sklepie.

Pamiętaj!

  1. Podczas domowego mierzenia stopy postaw dziecko w lekkim rozkroku, aby ciężar ciała rozłożył się równomiernie.
  2. Przed zakupem przymierz dziecku buty w sklepie. Nie kupuj butów na oko. Stopa każdego dziecka ma swój unikalny kształt. Buty powinny pasować nie tylko pod względem długości, ale również szerokości, wysokości.
  3. Nałóż dziecku buciki, dokładnie zapnij i postaw na podłodze. Następnie spróbuj wymacać czubki palców.
  4. Jeśli buciki są zakryte, wyjmij i zmierz wkładkę. Możesz również dziecko postawić na wkładce i sprawdzić czy jej długość jest odpowiednia.
  5. Buty powinny być od 0,5 – 1 cm dłuższe od wymierzonej stopy dziecka. Podczas chodzenia stopa się przesuwa i potrzebuje przestrzeni. Buty, które stopa wypełnia od czubków palców po zapiętek są za małe.
  6. Nie kupuj dziecku butów za dużych. Są tak samo szkodliwe, jak buty za małe. Dziecku jest niewygodnie i mogą wykoślawić stópki.
  7. Co 3 miesiące mierz dziecku stopy i sprawdzaj czy obecne buty nie są już za małe.

Chcesz umówić się na badanie stóp dziecka? Zadzwoń, znajdziemy dogodny dla Was termin: 516 035 040.

Możesz też umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online