W parze stóp znajduje się aż 250 tys. gruczołów potowych. Dlatego też nadmierna potliwość stóp jest jednym z najbardziej uciążliwych i wstydliwych schorzeń. Sprawdź, jak skutecznie leczyć nadmierną potliwość i pielęgnować stopy, aby zawsze czuć się komfortowo!

Zabiegi, kosmetyki i domowe metody na nadpotliwość stóp

Pot jest nam potrzebny. Przede wszystkim reguluje temperaturę ciała, schładza organizm
i dzięki temu chroni przed przegrzaniem. Niestety, w nadmiernych ilościach potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Najczęściej stopy mamy zakryte, co zwiększa wydzielanie potu. Wiążąc się z martwym naskórkiem staje się on doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Dlatego właśnie powstaje nieprzyjemny zapach.

Skąd się bierze nadpotliwość stóp?

Przyczyny nadpotliwości stóp można podzielić na pierwotne – uwarunkowane genetycznie –  oraz wtórne, wywołane m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością. Jeśli nie ma przyczyn wewnątrzustrojowych, najlepiej skonsultować się z dermatologiem.

Zazwyczaj specjalista proponuje leczenie doustne lub zewnętrzne, np. antyperspiranty ze zwiększoną ilością soli glinu, który zmniejsza wydzielanie potu.

Kiedy szukać pomocy u specjalisty?

Na pewno w momencie uczucia dyskomfortu. Warto również wziąć pod uwagę sygnały płynące z otoczenia. Nie warto czekać.

Oprócz uciążliwego pocenia i przykrego zapachu, nadpotliwość stóp powoduje macerowanie skóry, które sprawia, że skóra staje się wrażliwa i bardziej podatna na zakażenia. Może prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych, grzybiczych, a nawet wirusowych, np. zarażenie brodawkami.

Jak leczyć nadpotliwość stóp?

Pierwszym krokiem w leczeniu jest zlikwidowanie przyczyny. Jeśli nadmierna potliwość stóp spowodowana jest chorobą, trzeba ją wyleczyć, zrzucić zbędne kilogramy, ograniczyć stres. Należy uważać na spożywanie pikantnych potraw oraz picie mocnej kawy i herbaty.

Zanim zaczniesz wykonywać specjalistyczne zabiegi, zacznij od odpowiedniej higieny oraz noszenia skarpet i obuwia z naturalnych materiałów. Pamiętaj, stopy muszą oddychać!

Następnie dobierz odpowiednie kremy pielęgnacyjne. Aplikuj preparaty zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol. Polecane preparaty przez podologa: Callusan Fresh, przeznaczony do dłuższego, codziennego stosowania przy umiarkowanej potliwości. Dzięki naturalnym składnikom roślinnym, takim jak olejek z szałwii, oczar wirginijski, wyciąg ze skrzypu polnego, mentol, masło shea, olejek z awokado, skwalan działa dezynfekująco, odświeżająco, ogranicza potliwość, a także nawilża i chroni, cena: 50 zł/125 ml. Pedibaehr deo-balsam z farnesolem – obecne w składzie preparatu sole glinu oraz triclosan i farnesol są odpowiedzialne za zwężenie ujścia gruczołów potowych, działanie odświeżające i blokujące namnażanie się bakterii, cena: 50 zł/75 ml.
 

Stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 ut w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej. Na nadpotliwość stóp zaleca się akupunkturę. Pamiętaj, aby zabieg wykonał specjalista.

 

Jedną z metod zwalczających nadmierną potliwość stóp jest jonoforeza. Zmniejsza aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Zabiegi są bezbolesne. Stopy są zanurzone w wodzie, przez którą zostaje przepuszczony prąd. Dzięki temu do skóry wprowadzane są jony soli, hamujące wydzielanie potu. Jeden zabieg trwa ok. 20 minut, wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do 1 raz w tygodniu. Zazwyczaj zaleca się ok. 10 zabiegów. Seria zabiegów skutecznie zmniejsza problem.

 

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online