Co podologia ortopedyczna oferuje seniorom i jak pomaga zadbać o stopy?

Stopy są podstawą całego ciała, a w pewnym wieku mogą stać się źródłem dyskomfortu, a nawet bólu, utrudniającym poruszanie się. Wtedy w pierwszej kolejności najlepiej udać się do gabinetu podologii ortopedycznej, gdzie dowiemy się co nam dolega, co jest źródłem problemu i jak przywrócić stopom sprawność.

Po przeprowadzaniu szczegółowego badania stóp, specjalista stawia diagnozę i dobiera odpowiednią terapię leczniczą. Może zaproponować:

  1. Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych

Czasami część stopy należy odpowiednio odciążyć lub dociążyć – w tym pomagają wkładki, które w porównaniu do tradycyjnych wkładek nie tylko podtrzymują stopę, ale wspomagają i stymulują określone jej funkcje.

2. Terapię manualną

Terapia manualna pozwala leczyć dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia i urazy stawów, bóle mięśni, głowy oraz napięcia wynikające ze stresu i przemęczenia. W przypadku stóp polega na mobilizacji stawów, relaksacji przykurczonych mięśni, masaż poprzeczny lub funkcyjny mięśni oraz masaż z elementami refleksoterapii stóp.

3. Taping

Taping medyczny to rodzaj fizjoterapii, polegający na oklejaniu stopy specjalnymi plastrami, które ją odciążają. Oklejanie wspomaga stabilizację stawów, działa rozluźniająco na napięte mięśnie lub stymulująco na pracę osłabionych partii. Plastry są wodoodporne, a ich struktura jest zbliżona do struktury skóry, dlatego ich noszenie jest komfortowe, także dla osób starszych.

4. Fizykoterapię

Dziedzina fizjoterapii, skupiająca się na rehabilitacji stóp za pomocą ultradźwięków, lasera i fali uderzeniowej. Energia elektryczna ma głębokie działanie i dociera do tkanek skuteczniej, niż metody mechaniczne. Zabiegi mają działanie przeciwbólowe, pobudzają krążenie i wspomagają regenerację tkanek. Fizykoterapia oferuje pacjentom takie zabiegi jak: naświetlanie laserem, elektroterapię, terapię wysokotonową, ultradźwięki i fonoforezę, magnetoledoterapię, vacuum oraz terapię falą uderzeniową.

Jesteś Seniorem, lub masz Seniorów wokół siebie, podziel się z nimi tym artykułem. Wizyta w gabinecie podologii ortopedycznej , może ich postawic na nogi.