Terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC (Podology Functional Concept)®. 

Na początku paluch koślawy może powodować tylko dyskomfort estetyczny. Zmiany przebiegają po cichu, bezboleśnie. Dopiero, gdy zaczynamy odczuwać ból, szukamy pomocy. Nie bagatelizujmy nawet sporadycznie pojawiających się dolegliwości. Są skuteczne metody, dzięki którym można uniknąć operacji.

Pierwszym krokiem w niwelowaniu bólu i zapobiegania dalszemu rozwojowi haluksów jest wizyta u specjalisty. Ortopeda lub fizjoterapeuta przeprowadzi rzetelny wywiad, a następnie badanie, na podstawie którego dokona oceny zaburzeń w obrębie narządu ruchu. Na ich podstawie zalecana jest odpowiednia terapia. 

Jak leczyć?

Operacja to nie jedyny sposób postępowania w przypadku paluchów koślawych. Alternatywą jest terapia koślawości palucha w koncepcji podologii funkcjonalnej FPC  (Podology Functional Concept) opracowana przez mgr Tomasza Borowskiego.

Na czym polega terapia funkcjonalna tzw. haluksa?

Terapia funkcjonalna opiera się na analizie całego narządu ruchu. Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na stopie, ale patrzymy całościowo na pacjenta. Tak naprawdę paluch koślawy jest skutkiem szeregu zmian zachodzących w całej kończynie dolnej, miednicy i kręgosłupie, a nie tylko skrzywieniem samego palca.

Rzetelna analiza określonych stawów, mięśni, więzadeł pozwala na poznanie przyczyn problemu. Paluch koślawy może współistnieć z wieloma innymi dolegliwościami m.in. z koślawością stawu skokowo-piętowego, płaskostopiem poprzecznym, ograniczoną ruchomość stawu skokowego. Hallux valgus ma również ścisły związek z ruchomością stawów krzyżowo- biodrowych, a także samego kręgosłupa.

Terapia funkcjonalna palucha koślawego łączy w sobie elementy wielu metod terapeutycznych. Najistotniejszy jest jednak fakt, że terapia obejmuje pracę nad całym ciałem, nie skupia się tylko na samym paluchu.

Jak wygląda terapia?

Terapia koślawości paluchów w koncepcji FPC® polega na systematycznych indywidualnych sesjach terapeutycznych połączonych z pracą pacjenta w domu według uzyskanych zaleceń.

Leczenie funkcjonalne nie jest w stanie zastąpić leczenia operacyjnego w przypadku bardzo zaawansowanych i bolesnych zmian deformacyjnych. Terapia FPC pozwala odroczyć termin zabiegu o kilka lat oraz jest nieoceniona po operacji – zabezpiecza stopę przed nawrotem deformacji w tym samym miejscu.

Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię terapia indywidualna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online