Aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku. Jednak nie zawsze senior może pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia i treningi. Jaki sport jest bezpieczny dla seniorów? Jak się do tego przygotować, aby nie nabawić się kontuzji, a wysiłek fizyczny sprawiał wyłącznie frajdę?

Sport to zdrowie w każdym wieku. Jednak dla seniorów ma to szczególne znaczenie.

Jakie korzyści płyną z regularnych ćwiczeń fizycznych?

  1. Poprawia się krążenie
  2. Wzmacnia się serce
  3. Poprawia się stan stawów
  4. Poprawia się koordynacja ruchowa
  5. Zapobiega otyłości
  6. Poprawia ogólne samopoczucie psychofizyczne

Chodzenie po schodach przestaje być wyzwaniem. Mięśnie i stawy pracują sprawniej, nie ma problemu z oddechem. Krótkie wyjście do supermarketu nie wiąże się z robieniem listy zakupów, ponieważ poprawia się pamięć. Dodatkowo zmniejsza się zagrożenie na pojawienie się nadciśnienia, cukrzycy czy otyłości. Warto zatem zadbać o ruch.

Jakie dyscypliny sportowe są wskazane dla seniorów?

Pływanie, aerobik wodny

Pływanie angażuje większość mięśni (pleców, ramion i nóg), co korzystnie wpływa na koordynację mięśni, optymalnie poprawia ukrwienie organizmu, a już po kilku tygodniach stabilizuje i obniża rytm serca. Warto pomyśleć o aerobiku wodnym, tzw. aqua aerobic. Ćwiczenia na basenie odciążają kręgosłup, świetnie wpływają na kondycję stawów. Dobranie odpowiednich ćwiczeń, może doskonale wspierać rehabilitację.

Nordic walking

Doskonały sport dla osób, które uwielbiają spacery. Chodzenie z kijkami angażuje nawet 90% mięśni, nie obciąża stawów tak jak zwykły marsz, a także rozwija wytrzymałość. Dodatkowo przybywanie na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Tempo i długość uzależniamy od własnych możliwości i potrzeb. Co jest nie bez znaczenia, nordic walking jest sportem idealnym zarówno dla osób, które lubią spacerować w towarzystwie, jak i w pojedynkę.

Gimnastyka

Wystarczy 15 minut dziennie gimnastyki, aby poprawić elastyczność mięśni i stawów, uniknąć bólów pleców czy bolesnych skurczów mięśni, a także poprawić ogólną motorykę ciała. Warto postawić na systematyczność i odpowiedni dobór ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w grupie, dzięki czemu połączymy przyjemne z pożytecznym: sport z dobrą zabawą. 

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Przed rozpoczęciem systematycznej aktywności fizycznej, szczególnie w przypadku, gdy od dłuższego czasu prowadziliśmy siedzący tryb życia, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, ortopodologiem. Podczas kompleksowego badania stóp, specjalista oceni zarówno ich kondycję, jak również całego narządu ruchu. Podpowie, jakie ćwiczenia są dla nas wskazane, a jakich unikać. wpływają na pracę całego narządu W przypadku wad i nieprawidłowej biomechaniki stóp specjalista zaleci fizjoterapię i/lub wykonanie indywidualnych ortopedycznych, które nie tylko podtrzymują stopy, ale stymulują również do prawidłowej pracy. 

Jeśli myślisz o bezpiecznym uprawianiu sportu, skonsultuj się z fizjoterapeutą i zbadaj swoje stopy. Zadzwoń i od razu umów się na dogodny termin: 516-035-040.
 

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 - rezerwacja online

ul. Wiertnicza 124 - rezerwacja online